Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vadné klávesnice: Apple musí dotčeným zákazníkům vyplatit celkem 50 milionů USD

Jiří Palyza 01.08.2022

Výrobce Apple souhlasil s vyplacením celkové částky 50 milionů USD zákazníkům, kteří byli dotčeni ve sporu o vadné součástky ve svých MacBoocích. Konkrétně jde o klávesnice.

Klávesnice "butterfly", které se vyznačují velmi jemným stiskem kláves, vyvolaly nespokojenost u mnoha majitelů MacBooků. Příčinou byla náchylnost k chybám. Z toho důvodu musel Apple v USA čelit hromadné žalobě. Podle informací agentury Reuters byl už spor urovnán.

Výsledkem soudního řízení v kauze klávesnic "butterfly" je povinnost Applu zaplatit celkem 50 milionů USD zákazníkům, kteří si v letech 2015 až 2019 koupili MacBook, MacBook Air nebo MacBook Pro a připojili se ke hromadné žalobě. V konkrétních případech, kdy si zákazníci nechali klávesnici vyměnit vícekrát, získají až 395 USD. Zákazníci, kteří si nechali klávesnici vyměnit jen jednou, dostanou 125 USD, a pokud byla realizována výměna jediného tlačítka na klávesnici, bude to kompenzováno částkou 50 USD.

Kvůli vadným klávesnicím: Apple musí zaplatit celkem 50 milionů USD

applebutterfly

Apple čelil v USA hromadné žalobě z důvodu poruchových "butterfly" klávesnic MacBooků. Výsledkem je celková pokuta ve výši 50 milionů USD. | Zdroj: Gabriela Gonzalez/Unsplash

Celková částka ale zahrnuje i náklady na právníky, takže poškozeným zákazníkům bude na kompenzacích rozděleno přeci jen méně. Navzdory urovnání ale výrobce i nadále odmítá jakékoliv pochybení.

Příčinou problémů s "butterfly" klávesnicí byla její subtilní konstrukce. V praxi se často projevovalo to, že klávesy přestaly reagovat kvůli pronikání prachu. Některým zákazníkům byla klávesnice vyměněna, nicméně to nic nevyřešilo. Identický typ podobné chyby po čase vykazoval znovu.

Zdroj: Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud