Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Větší výkon pro Samsung Galaxy: výrobce předvedl nový výkonný procesor Exynos 2200

Jiří Palyza 19.01.2022

Společnost Samsung před několika dny představila nový procesor Exynos 2200. Ten by měl zajistit ještě více výkonu pro budoucí zařízení řady Galaxy S22.

Samsung měl původně Exynos 2200 oznámit 11. ledna, ale toto datum minulo bez jakékoliv informace. Místo toho výrobce ze všech svých kanálů na sociálních sítích odstranil sebemenší stopy po upoutávkách, což vyvolalo diskuze, zda bylo uvedení nového čipu zrušeno. Samsung tyto fámy rychle vyvrátil a potvrdil, že svou další vlajkovou loď s Exynosem skutečně na trh uvede, a včas. O týden později společnost představila novou generaci čipové sady a nastínila některá její klíčová vylepšení.

Exynos 2200 je postaven na osmijádrovém CPU s architekturou Arm v9 a uspořádáním ve třech clusterech. Sestává z výkonného jádra Cortex-X2, tří výkonově vyvážených jader Cortex-A710 a čtyř energeticky úsporných jader Cortex-A510. Počet jader a architektura jsou podobné, jako u Dimensity 9000 od MediaTeku a Snapdragonu 8 Gen 1 od Qualcommu – dalších dvou špičkových čipů, které budou v průběhu letošního roku použity ve vybraných špičkových modelech se systémem Android. Konkrétnější údaje, jako například taktovací frekvence a velikost vyrovnávací paměti, zatím nebyly oznámeny.

Samsung Galaxy: nový Exynos 2200 pro řadu S22

s22

Nová řada Samsung Galaxy S22 díky novému procesoru Exynos 2200 údajně nabízí ještě vyšší výkon, než předchozí řada. Nové modely bychom mohli vidět v rámci akce Unpacked, která se chystá na 8. února 2022. Z dostupných materiálů a informačních úniků připravil server LetsGoDigital renderované obrázky očekávaného vzhledu novinky. | Zdroj: LetsGoDigital/nl.letsgodigital.org

Hlavním prvkem nové generace čipu Exynos, který je vyráběn 4nm procesem EUV společnosti Samsung, je grafický procesor Xclipse 920, založený na technologii AMD RDNA 2. V mobilních zařízeních poskytuje vizuální efekty "konzolové kvality", a to díky funkcím, jako je hardwarově akcelerovaný ray tracing a proměnné stínování. První z nich grafickému procesoru umožňuje simulovat fyzikální chování světla jako v reálném světě. Druhý efekt zlepšuje výkon tím, že vývojářům umožňuje snížit míru stínování v neviditelných oblastech, aniž by byla ohrožena celková grafická kvalita. Grafický procesor také dokáže pohánět displeje QHD+ s obnovovací frekvencí 144 Hz.

Pro lepší výkon v oblasti umělé inteligence a strojového učení je Exynos 2200 vybaven dvoujádrovým NPU (Neural Processing Unit), který je dvakrát rychlejší než jeho předchůdce. Podporuje také výpočty s vysokou přesností FP16 v úsporných formátech INT8 a INT16. Přepracovaný obrazový procesor (ISP) dokáže pohánět snímače fotoaparátů s rozlišením až 200 Mpx nebo duální fotoaparáty s rozlišením 64 Mpx a 36 Mpx. Může také řídit až čtyři kamery současně a nahrávat video v rozlišení až 4K HDR, 4K při 120 snímcích za sekundu, nebo 8K při 30 snímcích za sekundu. K dispozici je také nativní dekodér AV1 pro energeticky úsporné přehrávání videí ze služeb Netflix, YouTube a dalších kompatibilních streamovacích služeb.

Sériová výroba už byla zahájena

Nový vestavěný modem 5G podporuje více pásem milimetrových vln a sub-6GHz, a to s maximální teoretickou rychlostí stahování 10 Gb/s v režimu duálního připojení (EN-DC). Mezi další možnosti připojení patří Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 a NFC. K dispozici je také speciální prvek Secure Element pro vyšší zabezpečení, který slouží k ukládání kryptografických klíčů.

Exynos 2200 je v tuto chvíli ve fázi sériové výroby, takže jeho použití v řadě Samsung Galaxy S22 nic nebrání.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud