Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Víte co to jsou "dumbphony"? Amerika po nich šílí – přenese se tento trend i k nám?

Jiří Palyza 14.06.2024
Zdroj: Curology/Unsplash

Mnoho lidí si začíná uvědomovat, jakou cenu má "svět na dosah ruky". A začínají odmítat způsoby, jakými mobilní aplikace sledují své uživatele, snižují soustředění, ovlivňují spánek a ničí duševní zdraví. Objevil se nový trend: roste počet zájemců, kteří přecházejí na "hloupé telefony". Zařízení, která nabízejí pouze základní funkce.

Kapitoly článku

Poptávka po obyčejných telefonech v USA roste. Na rozdíl od smartphonů, které překypují nejmodernějšími technologiemi a funkcemi s podporou umělé inteligence, se jedná o jednoduché telefony, připomínající modely konce devadesátých let. Nemají fotoaparáty, ani HD displeje, a neumožňují přístup k aplikacím nebo sociálním sítím.

Američtí prodejci "hloupých" telefonů mají žně. Jejich prodejní čísla vzrostla na dvojnásobek.

Jeden z uživatelů, který se řadí do nové "dumbphone" komunity, na Redditu děkuje za osvobození od svého smartphonu. Uvádí, že tráví mnohem více času se svým dítětem bez rozptylování, a také mnohem více čte. 

Mohlo by vás zajímat

Mnoho dalších uživatelů souhlasně přitakává a uvádí, že se jim úspěšně podařilo zabojovat proti závislosti na smartphonu. Jeden z uživatelů pevně věří, že se komunita uživatelů "dumbphone" bude rozrůstat a stále více lidem se bude dařit unikat neustálému rolování nekonečným obsahem či videi.

Časopis New Yorker uvádí, že prognózy pro rok 2024 hovoří o dalším nárůstu prodejů jednoduchých mobilů a slibná prodejní čísla zaznamenává také jeden z jejich výrobců, společnost Light Phone.

"Hloupé telefony": proč začínají být tolik oblíbené?

Online obchod s jednoduchými mobily
U zrodu online obchodu s jednoduchými mobily bylo rozhodnutí dvou amerických mladíků zbavit se závislosti na chytrých telefonech.
Zdroj: Dumbwireless.com

Rostoucí oblibu jednoduchých telefonů lze vysvětlit různými důvody. Svou roli hraje zejména rostoucí informovanost o možných psychických následcích, které může způsobit nadměrné používání sociálních médií, a to zejména u dětí a mladých lidí.

Studie stále častěji varují před rizikem závislostí, které mohou vytvářet aplikace jako Instagram nebo TikTok. Odborníci zároveň u mnoha mladých lidí pozorují nárůst úzkostí, poruch spánku, depresí a nízkého sebevědomí, které jsou způsobeny trávením spousty času s mobilními telefony na sociálních sítích.

Společnost Dumbwireless, která se zaměřuje na prodej jednoduchých mobilů, založili dva mladí muži, kteří sami byli závislí na svých iPhonech. Zpočátku se snažili svůj čas, strávený na mobilu, hlídat pomocí časovače od Apple, ale bez valného úspěchu.

Mohlo by vás zajímat

Aplikaci s možností nastavení omezení času u obrazovy lze totiž velmi snadno deaktivovat. Nakonec se rozhodli pro jednoduché telefony, které nemají aplikace a možnosti přenosu či natáčení videa, na čemž se stali závislí.

Ke svému překvapení ale zjistili, že zakoupit jednoduchý model telefonu se základními funkcemi není v dnešní době úplně jednoduché, a tak se rozhodli založit prodejnu Dumbwireless, která se na tento typ mobilů zaměřuje.

Nejoblíbenější jednoduché telefony

Jednoduchý model mobilního telefonu
V oblasti jednoduchých mobilů se dobře vede švýcarskému výrobci. Jeho motto je prosté: "Pokud se mnou chce někdo mluvit, může mi zavolat. Na ostatních komunikačních kanálech, jako je e-mail nebo sociální média, jsem také k dispozici – pokud se rozhodnu je použít. A to prostřednictvím propojených zařízení, které mi umožňují dělat to mnohem efektivněji."
Zdroj: Punkt.ch

Mezi nejprodávanější modely jednoduchých mobilů, které se záměrně obejdou bez aplikací a dalších "chytrých" funkcí, patří Light Phone a flip model Nokia 2780. Dobře si vede i švýcarský mobil Punkt., v březnu loňského roku firma zaznamenala prodej ve výši 70 000 USD, což je dvojnásobek ve srovnání s výsledkem předchozího roku.

Výrobci modelu Light Phone se od založení společnosti v roce 2017 také neustále daří zvyšovat prodejní čísla. Telefon Light Phone II, uvedený na trh v roce 2019, nabízí telefonování a posílání textových zpráv. A má také funkce, jako je budík, kalendář, navigace a přehrávání hudby či podcastů. Nicméně aplikace sociálních sítí nebo streamování na něm nespustíte.

Mohlo by vás zajímat

Překvapivé je, že ve vysoké míře mají o jednoduché mobily zájem mladí Američané. Většina zákazníků patří do generace Z, tedy jsou narozeni v letech 1997 až 2012.

A co říkáte vy na trend digitálního minimalismu? Také byste byli ochotni vzdát se pohodlí bohatých možností, které současné smartphony nabízejí a v mnoha oblastech nám tolik usnadňují život?

Zdroj: CBS News, BBC, The New Yorker


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme