Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

WhatsApp se přetahuje s Telegramem. Přes kterou aplikaci nás Rusové špehují?

Jakub Fišer 15.02.2023

Dva kohouti na jednom smetišti. Tak nějak by se dal nazvat souboj aplikací WhatsApp a Telegram, respektive jejich tiskových mluvčích. Telegram byl totiž WhatsAppem označen za nástroj ruské teroristické propagandy.

Kapitoly článku

WhatsApp je na trhu chatovacích aplikací totální král, používá ho přes 2,2 miliardy aktivních uživatelů každý měsíc a jde o neskutečně úspěšný projekt. Na druhou stranu Telegram vždy porážel WhatsApp z hlediska zabezpečení a end-to-end šifrování, které měl vždy lepší.

Právě proto ale Telegram musel již v minulosti řešit nepříjemnou kontroverzi, kdy se začalo mluvit o tom, že kvůli sofistikovanému zabezpečení Telegram používají kromě běžných uživatelů také zločinci, teroristé nebo drogoví dealeři.

Telegram versus WhatsApp

Pro článek popisující zapojení Telegramu do ruské propagandy se nechal slyšet Will Cathcart, šéf projektu WhatsAppu ve firmě Meta. „Telegram postrádá skutečnou transparentnost, kterou si osvojila většina technologických společností. Pohybují se na něm uživatelé šířící špionážní software, ale rovnou i  informátoři Kremlu,“ prohlásil.

Cathcart možná naráží na to, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se na Telegramu objevuje ruská propaganda, protože Rusko jako jednu z mála sítí právě Telegram nezakázalo (na rozdíl od všech služeb společnosti Meta). Navíc, Telegram založila americká firma Digital Fortress vlastněná Pavlem Durovem, Rusem a zakladatelem sítě VKontakte.

Telegram se proti urážlivým prohlášením v článku Wired z úst zástupce sítě WhatsApp ohradil. Podle Remiho Vaughna (tiskového mluvčího Telegramu) obsahoval článek na serveru Wired mnoho chyb. Redakce podle jeho slov dokonce ignorovala připomínky a námitky, které jim byly zaslány.

Vaughn v nich opravuje tvrzení o tom, že Telegram disponoval nedostatečným koncovým šifrováním (end-to-end, E2EE). Tým vědců z italské Università degli Studi di Udine prý u Telegramu nepřišel na žádné pochybení při porovnání end-to-end šifrování u chatovacích platforem.

Zdroj: Wired, Telegraph, GizChina


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud