Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Windows jsou příliš zvědavá: tento nástroj zabrání Microsoftu masivně sbírat vaše data

Josef Mika 26.10.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Microsoft má čím dál větší zájem ukládat a analyzovat vaše data. Bezplatný program O&O ShutUp10++ tomu nyní může učinit přítrž.

Kapitoly článku

Dnes už není žádným tajemstvím, že shromážděné údaje o vašem používání Windows 10 nebo Windows 11 plynou Microsoftu. Právě proti tomuto kuriózní chování sice existují uživatelská nastavení, ale sbírání dat můžete pomocí stávajících zabudovaných nástrojů pouze omezit, ne mu zcela zabránit.

Abyste se nemuseli zdlouhavě přehrabovat v nejrůznějších nastaveních ochrany dat a získali zpět kontrolu, soustřeďuje freewarový program O&O ShutUp10++ všechna nastavení ochrany osobních údajů do jednoho místa. Díky tomu se můžete bez větší námahy ponořit do podrobného nastavení zabezpečení. Nástroj navíc ani nemusíte instalovat, stačí spustit soubor EXE.

V nové verzi označené 1.9.14336 vývojáři opět přidali několik praktických funkcí. Například je nyní možné trochu přibrzdit nového copilota systému Windows, který vyžaduje mnoho soukromých údajů uživatele. 

Kromě toho vývojáři přidali nové kategorie, které usnadňují používání nástroje, a byly provedeny další opravy. Kompletní přehled změn a novinek naleznete v oficiálním logu na webových stránkách vývojářů.

Více soukromí na pár kliknutí

O&O ShutUp10++
Jednoduché: doporučení k ochraně dat lze přijmout několika kliknutími.
Zdroj: O&O ShutUp10++/oo-software.com

Aplikace O&O ShutUp10++ není bohužel k dispozici v češtině, pro většinu uživatelů bude snad schůdná anglická verze.  Aplikace je přehledně rozdělena do několika sekcí, například Privacy (Soukromí), App Privacy (Soukromí v aplikací) nebo Cortana, a obsahuje celou řadu užitečných nastavení s vysvětlivkami. Důležitý je sloupec Recommended (Doporučené), protože v něm nástroj uvádí, zda jsou daná nastavení nezbytnými nebo volitelnými funkcemi. Uživatelé zde mají vždy kontrolu a mohou provést jednotlivá nastavení nebo použít všechny návrhy nástroje prostřednictvím menu Actions (Akce).

Důležité: Každý systém je trochu jiný a hluboké zásahy do Windows mohou mít negativní vliv i na jiných místech. Za tímto účelem ShutUp10++ nastavuje bod obnovení a umožňuje také obnovit tovární nastavení Windows.

Přehledné a s užitečnými funkcemi

Volby programu O&O ShutUp10++
Díky přehledným přepínačům a úplným informacím je používání aplikace ShutUp10++ snadné.
Zdroj: O&O ShutUp10++/oo-software.com

Do nástroje vývojáři neustále přidávají nové přepínače - v souladu s hlavními aktualizacemi Windows. Lze například deaktivovat historii vyhledávání (Disable showing search history), sledování aktivit a odesílání telemetrických dat (Disable telemetry for Microsoft Office). O&O ShutUp10++ uvádí u každé položky důvod. Z podbarvení tlačítek by mělo být zřejmé, zda je funkce již aktivována, či nikoli.

Mohlo by vás zajímat

Užitečný nástroj, používejte ale s rozvahou

O&O ShutUp10++ je užitečný nástroj na ochranu dat pro Windows a nově také pro Office, který díky množství nastavení šetří váš čas. Snadno se používá, vysvětlení jsou srozumitelná a díky vestavěným bezpečnostním mechanismům se nemusíte obávat větších problémů.

Nicméně stejně jako u všech systémových nástrojů: Hluboké zásahy do systému Windows mohou vést k vedlejším efektům. Proto buďte opatrní zejména při aktivaci dalších možností.

Zdroj: oo-software.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud