Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Začátek konce hesel: Google učinil další významný krok a od pondělka jej zavádí pro všechny uživatele

Jiří Palyza 08.06.2023

Podle názoru Google je ochrana současnou formou hesla přežitek a je na konci svého životního cyklu. Firma učinila další významný krok směrem k budoucnosti bez nutnosti přihlašování prostřednictvím hesel.

Kapitoly článku

Minulý měsíc Google oznámil, že zavádí novou technologii ochrany pro všechny účty Google na všech hlavních platformách, takzvané Passkeys – Přístupové klíče. Tento první krok se týkal pouze osobních účtů a vynechal firemní účty Workspace a cloudové účty. To se v současných dnech s postupným uvolňováním mění i pro organizace.

Toto pondělí 5. června Google zahájil postupné uvolňování podpory Passkeys pro Workspace a cloudové služby ve veřejné fázi beta. Uživatelé by měli počítat s časovým rámcem patnácti dnů pro plné dokončení tohoto procesu.

Passkeys, jejichž zavedení Google propaguje jako "začátek konce hesel", uživatelům umožňují bezproblémové ověřování na různých zařízeních. Namísto tradičních přihlašovacích metod, jakými jsou hesla nebo PIN kódy, používají Passkeys k ověření identity uživatele kryptografické klíče, uložené v zařízení. Tato filosofie odstraňuje nutnost pamatovat si složitá hesla a nabízí bezpečnější mechanismus ověřování.

Google zavádí nové přístupové klíče také do účtů Workspace: postupně zde nahradí klasická hesla

passkeys

Koncoví uživatelé si mohou přístupové klíče nastavit na stránce g.co/passkeys. Musejí ale mít povolení administrátora nebo přidělena administrátorská práva. | Zdroj: Google Účet

V těchto dnech jsou Passkeys k dispozici jako alternativa ověření přihlášení pro soukromé účty, kterou je potřeba nejprve aktivovat. Doposud nenahrazují stávající metody přihlášení.

U Workspace účtů tento postup musí nejprve schválit správce, který poté může rozhodnout, zda tuto funkci pro danou organizaci povolí. Nastavení je ve výchozím stavu vypnuto, ale po jeho aktivaci mohou uživatelé vytvářet a používat přístupové klíče jako metodu dvoufaktorového ověřování (2FA).

Používání přístupových klíčů není nic nového. Společnosti Google, Apple, Microsoft a FIDO Aliance už loni oznámily, že budou pracovat na zajištění podpory přihlášení pomocí Passkeys pro všechny platformy.

gwadmin

Google uvolňuje v beta verzi možnost přihlášení bez hesla do prostředí Workspace. Pro správce je tato možnost ve výchozím nastavení vypnutá, ale mohou vytvořit Přístupová ověření jako dvoufaktorovou metodu. | Zdroj: Google Workspace/Admin > Zabezpečení

Zdroj: Android CentralGoogle Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud