Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zákaz telefonů v Anglii: nekompromisní školská novela straší okolní státy

Jakub Fišer 08.10.2023
Zdroj: Freepik

Velká Británie patří rozhodně k nejkonzervativnějším státům v Evropě. A přestože v oblasti technologií je Británie celkem progresivní, neplatí to vždy a v každém ohledu. Ministryně školství nyní oznámila celkem zásadní návrh – mobilní telefony by měly být ve školských institucích zakázané.

Kapitoly článku

Podle oficiálních informací si ředitelé škol v Anglii, největší části Velké Británie, stěžují na to, že děti používají mobil až moc často, bohužel i v hodinách, o přestávkách pak prakticky nepřetržitě. Ředitelé tak podali hromadně podnět na ministerstvo školství, které nyní jejich pokyny podporuje.

Zákaz telefonů ve školách

Ministerstvo tedy přistoupí k zákazu mobilních telefonů ve školách, včetně přestávek. Zkraje měsíce října tuto novinku oznámila ministryně školství Gillian Keeganová. Vláda věří, že restrikce pomůže k lepšímu chování studentů, přispěje k jejich soustředění na vzdělání a drasticky omezí kyberšikanu.

Nové nařízení je součástí balíčku reforem a novel pro školská zařízení. Vláda se rozhodla během let 2024 a 2025 nasypat do rozpočtu na vzdělání až 60 miliard liber (1,6 bilionu korun). Výjimkou ze zákazu budou mít samozřejmě extrémní případy, kdy děti například potřebují telefon pro jistý zdravotní hendikep.

Mohlo by vás zajímat

„Jedná se o fantastický krok vpřed, který zajistí, že studenti budou moci pracovat, učit se a rozvíjet se na místě bez rušivého vlivu mobilních telefonů. Školy, které je již zakázaly, uvádějí, že studenti jsou bezpečnější, spokojenější a dokáží se mnohem více soustředit než dříve.

škol by nyní měli být ujištěni, že jejich úsilí o to, aby školy zůstaly bez mobilních telefonů, bude podpořeno ministerstvem školství. Je to pozitivní a progresivní krok vpřed,“ prohlásil expert na vzdělávání dětí Tom Bennett.

Brzy i v Česku?

Podobný zákaz již zavedly i základní školy v Itálii, Francii nebo Portugalsku. Před používáním mobilních telefonů ve školách totiž varovala i OSN, podle té 29 % žáků základních a středních škol potvrdilo, že mobil využívají i když zrovna nesmějí. Děti z okolních států v Evropě, jako je Německo, Rakousko nebo i Česká republika, se však podobného zákazu bojí. Minimálně u nás však zatím o ničem podobném nejsou informace.

Zdroj: gov.uk


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud