Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zapomeňte na syndrom karpálního tunelu: teď je větší hrozbou "Tech Neck"

Jiří Palyza 21.02.2023

Majitelé chytrých telefonů, což jsou dnes vlastně bezmála všichni, by měli dbát na správný postoj při používání svých zařízení. V opačném případě podle odborníků hrozí vážné problémy s krční páteří. Týká se to ale i práce s notebookem.

Kapitoly článku

Takzvaný "Tech Neck", technický krk, ohrožuje zdraví stále většího počtu uživatelů smartphonů. Pokud se uživatelé dívají na displej smartphonu ve strnulé poloze příliš dlouho, může jim to přivodit vážné problémy.

Američané zírají do displejů mobilů údajně v průměru pět hodin denně. To může po čase vést ke ztuhlosti svalů, zánětům kloubů, skřípnutí nervů, artritidě, nebo dokonce k vyhřeznutí plotének.

Špatné návyky při používání smartphonů způsobují zdravotní problémy

techneck

V důsledku nesprávného držení těla, především sklonu hlavy, mohou vzniknout problémy takzvaného technického krku. | Zdroj: Icons8 Team/Unsplash

Hlava normálního člověka váží v průměru pět kilogramů. Při sklonu o 45 stupňů se zátěž na krční páteř a krční svaly zvyšuje ekvivalentně zatížení 20 kg. Při opakování nebo častém držení hlavy v této poloze může tato síla nadměrně namáhat krční obratle nebo poškodit meziobratlové klouby.

V důsledku toho může dojít k nepřirozenému napnutí okolních svalů, které se tím snaží ochránit nervová vlákna a zakončení. Výsledkem pak mohou být záněty, bolesti, strnulost a další nepříjemné průvodní jevy namáhaného krku, souhrnně označované jako "Tech Neck" – technický krk.

V extrémních případech je nutné provést chirurgický zákrok, ale ve většině případů postačí méně invazivní metody. Pro předcházení takovým stavům je ideální držet smartphony ve výšce očí, aby nedošlo k nepřirozenému sklonu hlavy a delšímu setrvání v této nepřirozené poloze.

Podobný stav ale může nastat i při dlouhodobé práci na notebooku. V takových případech mají uživatelé také často skloněnou hlavu, aby mohli sledovat displej umístěný níže.

Odborníci radí, že už ve chvíli, kdy cítíme v oblasti krku jisté napětí, je dobré si jej uvolnit, hlavu procvičit, rozpohybovat, případně namasírovat krční svaly. Od krční páteře také často vznikají nepříjemné bolesti hlavy.

Síle gravitace se holt neubráníme a při dlouhodobě nesprávném držení hlavy ať už při používání notebooku nebo smartphonu to na nás může mít devastující vliv. Jistě se tomu ale dá předejít. Nebude to pro vás asi příjemné zjištění, ale nejlepší metodou prevence je cvičit, relaxovat a zase cvičit.

Zdroj: HealthDay


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud