Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zavolali nám podvodníci: nebezpečí pro uživatele Windows, na toto číslo si dejte pozor

Jakub Fišer 02.02.2024
Zdroj: Freepik

Nestává se to moc často, tentokrát jsme ale měli „štěstí“. Přímo do redakce nám zavolali podvodníci, kteří se vydávali za Microsoft a slibovali, že nás ochrání před hrozbami na internetu. Dejte si pozor, pomocí metody spoofingu mohou volat i z českých telefonních čísel.

Kapitoly článku

Nárůst všemožných podvodných praktik je v posledních týdnech a měsících enormní. Nyní vás chceme varovat před podvodnými telefonáty, ve kterých se lidé vydávají za zástupce velké společnosti, policie, banky a chtějí vám pomoci, anebo nabídnout nějaký zajímavý produkt.

Většina lidí přirozeně zpozorní, když jim volá zahraniční číslo – a většinou ho ani nevezmou, pokud tedy neočekávají telefonát z ciziny. Podvodná však mohou být velmi často i běžná česká telefonní čísla.

Podvodníci se vydávají za Microsoft

Z jednoho takového nám přímo do redakce zavolali podvodníci hovořící anglicky s indickým přízvukem a vydávali se za společnost „Microsoft Corporation“. K tomu se ještě vrátíme. Hlas na druhé straně nás informoval o tom, že chce pomoci zajistit bezpečnost počítače, který u nás jako u uživatele eviduje.

„Pokaždé, když se připojíte na internet, stáhnete si malý kousíček škodlivého kódu, neboli malwaru,“ uvedl podvodník na lince. Pro zajímavost, jednou z prvních otázek bylo, zdali jsme doma nebo v kanceláři. Když jsme odpověděli, že doma, na druhé straně byla znát neskrývaná radost. Oběť doma se totiž okrádá lépe než v kolektivu kolegů.

Mohlo by vás zajímat

„Váš počítač je v ohrožení“

Podvodník se nás snažil přesvědčit, že náš počítač mají v databázi jako problematický kvůli malwaru z internetu. Jde evidentně o klasické navolávače, kteří pak navedou svou oběť na určitou webovou stránku a pokusí se ji okrást o data, přihlašovací údaje a podobně.

Náš telefonát skončil de facto ve chvíli, kdy jsme jim oznámili, že si hovor nahráváme a že žádné zařízení s Windows nevlastníme (což u mě osobně je pravda). Chvíli nás přesvědčovali a pak hovor sami ukončili.

Spoofing telefonního čísla

Tím ale to zajímavé nekončí. Zavolali nám z telefonního čísla 608 445 870, dbejte tedy zvýšené obezřetnosti, pokud vám takové číslo bude volat.

Problematika spoofingu
Zdroj: se svolením Cisco

Toto konkrétní číslo se nachází na webu prodejce luxusních stropních světel z Chodova u Karlových Varů. Kontaktovali jsme i samotné číslo, to však patří zaměstnanci tohoto obchodu. Navíc přiznal, že se mu podobná záležitost stala již několikrát.

Kyberbezpečnostní experti tuto podvodnou praktiku nazývají spoofing. Podvodníci dokáží pomocí hackerských nástrojů na váš telefon promítnout jiné číslo, než ze kterého skutečně volají. Telefonní číslo je totiž vnímáno jako nepovinný údaj a nemusí se zjevovat vždy. Takzvaný pozitivní spoofing používají i policisté nebo záchranáři, kdy se vám na telefonu objeví jen „Skryté číslo“.

Zdroj: Autorský text, Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud