Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Změna domovké obrazovky ve Windows: konec nudných standardních ploch od Microsoftu

Jiří Palyza 03.10.2022

Ne každému se líbí výchozí vzhled Windows 11 a dobré alternativy jsou rozhodně žádané. Kdo hledá změnu vzhledu svého systému, neudělá chybu s programem Cairo Desktop.

Kapitoly článku

Windows jsou nejpoužívanějším a nejvíce rozšířeným operačním systémem. A to ať už se to příznivcům alternativních operačních systémů líbí nebo ne. Ne každý uživatel je ale zrovna nadšený z jeho uživatelského rozhraní. V tomto ohledu mají v mnohém navrch promyšlená prostředí a ovládací prvky ze světa Apple. Nicméně s tenkým a bezplatným nástrojem Cairo Desktop si můžete klasický vzhled Windows změnit. Funguje to ve verzích od Vista po současné Windows 11.

Cairo Desktop nabízí vlastní Hlavní panel, přizpůsobitelné menu s nabídkou programů a dynamickou plochu. Je příjemné, že se v průběhu instalace programu můžete rozhodnout, zda si ponecháte klávesové ovládání používané Průzkumníkem souborů z Windows, nebo budete nově používat prostředí Cairo. Změnu ale můžete provést i později.

Nejnovější verze 0.4.245 nyní nabízí nové funkce pro zobrazení Hlavního panelu při použití více monitorů. Kromě toho vývojáři opravili některé stávající chyby. Všechny detaily jsou podrobně uvedeny v oficiálním dokumentu o změnách.

Cairo Desktop: alternativní uživatelské rozhraní pro Windows

cairodesktop1

Alternativní uživatelské rozhraní pro Windows vypadá celkově úhledněji a má některé praktické funkce, které v klasických Windows nenajdete. | Zdroj: Cairo Desktop

Cairo Desktop organizuje vaše uživatelské rozhraní Windows na několika stránkách. Filozofie je podobná, jako v případě smartphonu nebo tabletu. Tlačítko Domů ve spodní části obrazovky vám rychle zobrazí výchozí stránku. Kromě tohoto tlačítka tam najdete i malý symbol složky, prostřednictvím kterého můžete prohledávat jednotlivé adresáře systému. Hned vedle je hlavní lišta, kde můžete vidět aktuálně otevřené programy.

Lištu v horní části obrazovky můžete také použít pro přístup k různým složkám, především Staženým souborům nebo Dokumentům. Na této liště najdete kromě jiného také ikony nainstalovaných programů (karta Programy). Lze je podle různých kategorií i filtrovat.

Pokud chcete Cairo Desktop deaktivovat, učiníte tak jednoduše v nastavení nabídky Autostart. Plochu můžete buď deaktivovat dočasně, nebo pokud vám rozhraní nevyhovuje, zcela ji odinstalovat. To funguje ale jen v případě, pokud je aktivní Windows Shell. Další možností, jak program jednoduše ukončit, je také pomocí odpovídající položky pod symbolem Caira v horní liště.

Dobrá alternativa uživatelského rozhraní oken

Cairo Desktop nabízí dobré uživatelské rozhraní, které se po krátké praxi zdá mnohem přehlednější a lépe organizované než rozhraní, kterým Windows vybavil Microsoft. Obzvlášť se líbí možnost filtrovat programy podle různých kategorií, aby k nim uživatelé měli mnohem rychlejší přístup. Je také velmi příjemné, že pokud zůstane aktivní Windows Shell, jsou zachovány i obvyklé klávesové kombinace, které známe pro standardní ovládání Windows.

Zdroj: Cairo Desktop


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud