Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Známý VirusTotal nově používá k lovení virů umělou inteligenci

Pavel Trousil 25.04.2023

Antivirový nástroj VirusTotal má novu funkci Code Insight pro analýzu kódu založenou na umělé inteligenci. Analyzuje potenciálně škodlivé soubory, dokáže vysvětlit jejich případné škodlivé chování, a zlepšuje schopnost identifikovat, které z nich představují skutečné hrozby.

Umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) již delší dobu hrají zásadní roli v oblasti ochrany proti malwaru a kybernetické bezpečnosti, přičemž se zaměřují především na klasifikační úlohy. Nedávný pokrok v oblasti velkých jazykových modelů (LLM) však rozšířil jejich schopnosti tak, aby zahrnovaly i generování a shrnutí textu.

Je zajímavé, že pokud jsou tyto modely vyškoleny na programovacích jazycích, dokážou zdatně transformovat kód do vysvětlení v přirozeném jazyce. Tato inovace nejen urychluje analýzu malwaru, ale také posiluje řadu aplikací v oblasti kybernetické bezpečnosti. Tato technologie proto byla začleněna do platformy VirusTotal a výrazně se tak rozšířili její možnosti.

virustotal-nahled

Code Insight provádí svou analýzu nezávisle, spoléhá se pouze na obsah zpracovávaného souboru, bez přístupu k výsledkům antivirového programu nebo jiným souvisejícím metadatům. | Zdroj: VirusTotal

VirusTotal Code Insight analyzuje potenciálně škodlivé soubory a zjišťuje, které z nich představují skutečné hrozby. Code Insight také pomůže získat přehled o falešně pozitivních a negativních výsledcích, protože jeho analýza je zcela nezávislá na souvisejících metadatech (jako jsou výsledky antivirových programů), protože se zkoumá pouze obsah souboru.

VirusTotal je online platforma pro skenování malwaru s více než 500 000 registrovanými uživateli a patří dceřiné společnosti Chronicle security společnosti Google. Pomáhá analyzovat podezřelé soubory a adresy URL na škodlivý obsah (včetně virů, červů a trojských koní) pomocí více než 70 antivirových skenerů a služeb pro blokování domén. Můžete si ji vyzkoušet na adesese virustotal.com.

Zdroj: TZ VirusTotal, VirusTotal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud