Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Android 15 konečně mění definici pro rychlé nabíjení: na to uživatelé čekali už dlouho – co se tím mění?

Jiří Palyza 24.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Příští verze Androidu by se konečně mohla přizpůsobit současným standardům nabíjení. Výkon 7,5 W už konečně nebude považován za "rychlé nabíjení". Už bylo na čase.

Kapitoly článku

Co se týče funkce rychlého nabíjení baterie smartphonu, Android v této oblasti docela zaostává. V současné době je standardní výkon, který mobilní systém od Google považuje za "rychlé nabíjení", vše nad 7,5 W.

Tato hodnota ale za současnými technologiemi a nejnovějšími možnostmi značně zaostává, a za "rychlé" to mohlo být považováno tak možná před deseti lety. To by se ale konečně mohlo změnit v Androidu 15, který tuto hranici zvýší na 20 W.

Ono ani tak upřímně nejde o žádný zázrak, když OnePlus 12 dokáže nabíjet výkonem až 80 W a Pixel 8 Pro nebo iPhone Pro Max nabíjejí výkonem 30 W.
 

Mohlo by vás zajímat

Tato změna by výrobcům umožnila dále optimalizovat vlastní technologie rychlého nabíjení a zlepšit tak uživatelský komfort. Uvidíme, zda Google novou prahovou hodnotu implementuje v některé z očekávaných beta verzí, nebo až v první stabilní aktualizaci systému Android 15.

Rychlé nabíjení je efektivnější: Google konečně stanovuje nový standard

Realme GT5
Když existují telefony, které dokáží nabíjet výkonem až 240 W, hodnota 20 W se nezdá být až zas tak působivá.
Zdroj: Realme

V oblasti smartphonů jsou nyní k dispozici zařízení, která umožňují rychlé nabíjení extrémním výkonem až 240 W (Realme GT5). Úprava specifikace v Androidu alespoň na 20 W, kterou se podařilo odhalit v nejnovější beta verzi, je proto důležitým krokem vpřed. I když zatím není aktivní.

Zvýšení prahové hodnoty, která byla doposud velmi nízko, naznačuje, že Google pracuje na zvýšení rychlosti a účinnosti procesu nabíjení.

Přestože 20 W není zdaleka maximální hodnota výkonu, se kterou se nyní na trhu můžeme setkat, je tato změna ve specifikaci Google považována za významný posun. Uživatelé by tak mohli těžit z rychlejšího nabíjení svých zařízení, aniž by museli čekat na aktualizaci od výrobce svého modelu.

Mohlo by vás zajímat

Někteří výrobci telefonů již tuto změnu provedli. Například společnosti Xiaomi a Samsung nově definovaly, co je to "rychlé nabíjení" podle jejich představ. První jmenovaný používá pro rychlé nabíjení stejnou hranici 20 W jako Google, zatímco Samsung se rozhodl pro 25 W – stejnou maximální rychlost nabíjení, kterou podporuje Galaxy S24.

Google změnou definice rychlého nabíjení nezmění způsob dobíjení telefonu. Místo toho pouze změní způsob, jakým bude systém Android tuto informaci sdělovat uživatelům. Nebude už budit falešný dojem, že se váš telefon "rychle nabíjí", i když tomu tak zdaleka není a viděno optikou dnešních možností je nabíjení spíš zoufale pomalé.

Zatím Google ale nepotvrdil, že tato změna specifikace bude dostupná pro všechny uživatele v rámci uvolnění finální verze Androidu 15.

K dispozici je verze Android 15 beta 3

Google Pixel 8a
Pro své vlastní telefony nabízí Google pro členy beta programu stabilní betu Androidu 15. Byť stále s chybami.
Zdroj: Chip / Michal Bareš

Nejnovější verze mobilního systému od Google je neustále ve fázi beta verze. Google se snaží o urychlení vývoje. Pro vlastní zařízení Pixel je operační systém ve stabilním stavu, i když se v něm neustále vyskytují chyby. Pokud jste členy beta programu, verze 3 by pro vás mohla být velmi zajímavá.

Zdroj: Tom's Guide, Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme