Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aplikace Portál občana má novou funkci: bude se vám hodit, pokud cestujete do zahraničí

Jakub Fišer 18.06.2024
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR / DROZD press kit

Aplikace Portál občana dorazila v dubnu a nabízí například bezplatný přístup výpisům, správu vašich dokladů, přístup k peticím nebo k datovým schránkám. V nové aktualizaci teď dorazila implementace systému DROZD, který mohou občané ČR využívat pro bezpečnostní notifikace při cestách do zahraničí.

Kapitoly článku

DROZD v Portálu občana

Digitální a informační agentura (DIA) informovala v tiskové zprávě, že do aplikace Portál občana přichází bezplatná aktualizace, jejíž součástí je systém DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

Jde o projekt ministerstva zahraničních věcí, který občanům umožní lépe zvládat případné krizové situace v zahraničí. Tento systém poskytuje aktuální upozornění k cestám a pobytu v zahraničí a v případě mimořádných událostí pomůže zorganizovat pomoc českým občanům v nouzi.

Pokud se do systému DROZD chcete zaregistrovat, musíte vyplnit krátký dotazník v aplikaci Portál občana. Zde stačí zadat, kam máte namířeno, kdy přesně, s jakým dokladem a s jakou cestovní pojišťovnou.

Zdroj: @agentura_dia / X

Jak funguje systém DROZD?

Pakliže nastane ve vaší cílové destinaci nějaká krizová událost, systém DROZD vás okamžitě upozorní formou push notifikace, e-mailem či SMSkou. Může se jednat o davové nepokoje ve městech, anebo přírodní katastrofy, záplavy, vlny veder, nebo třeba teroristický útok.

„Význam systému DROZD se ukázal i během minulé turistické sezóny, kdy lidé díky němu dostali včasné upozornění na požáry na ostrově Rhodos či v Turecku, spolu s krizovou linkou, na kterou se mohli obracet,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Samotný Portál občana, nejčastěji ve webovém rozhraní, má podle zástupců Digitální a informační agentury na 1,3 milionu uživatelů. Mobilní aplikace pak nasbírala 200 tisíc stažení napříč platformami Android a iOS. Aplikaci můžete stahovat zcela bezplatně na Google Play či App Store.

Zdroj: Digitální a informační agentura


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme