Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezpečnější chování na internetu

redakce 07.02.2013

Letos si připomínáme 10. výročí Dne bezpečnějšího internetu, který se koná na podporu bezpečnějšího a odpovědnějšího využívání on-line technologií, zejména vzhledem k rostoucí oblibě mobilních zařízení s přístupem k internetu, jako jsou tablety a smartphony, mezi mladou generací.

„Den bezpečnějšího internetu nám každý rok připomíná, jak důležité je zůstat ostražitý a chránit se na internetu. S letošním tématem on-line práv a povinností se snažíme oslovit všechny důležité cílové skupiny od dětí přes rodiče a učitele až po další výrobce a nezávislé organizace. Chceme zvýšit povědomí, že je odpovědností nás všech, aby byl internet bezpečnějším a příjemnějším místem. A vzdělávání je důležitý první krok,“ říká Patrick Müller, Consumer Sales Account Manager, tým Norton společnosti Symantec.

Kampaň „Komunikujte ohleduplně“ má informovat a vzdělávat uživatele, jak zlepšit jejich osobní bezpečnost při surfování na internetu, a zároveň kampaň upozorňuje, že je nutné nést odpovědnost za své jednání a respektovat práva ostatních uživatelů. Jedním z hlavních témat internetové bezpečnosti je kyberšikana, která se stává více a více závažným problémem. Svou roli kromě počítačů nyní mohou u kyberšikany hrát i mobilní telefony. Je důležité, aby rodiče vzdělávali svoje děti a varovali je před komunikací s neznámými lidmi na internetu, kontrolovali čas dětí na internetu a limitovali stahování aplikací na mobilních telefonech. Marian Merritt, propagátorka bezpečného užívání internetu v týmu Norton společnosti Symantec, připravila 10 tipů pro rodiče, jak zlepšit bezpečnost mladých lidí na internetu:

  1. Neuvádějte své osobní údaje - Nedávejte osobní údaje, jako je vaše domácí adresa, telefonní čísla nebo pracovní adresa vašich rodičů, na internet, protože zločinci údaje mohou zneužít a vytvořit falešný profil a vydávat se za vás.
  2. Cokoli dáte na internet, na internetu i zůstane - Všechno, co dáte na internet, včetně fotek, videí a statusů, může vidět celý svět! A nespoléhejte na bezpečnostní nastavení. Zveřejňujte pouze informace, které vám nevadí, když někdo vidí. Například také vaši potenciální budoucí zaměstnavatelů o vás mohou hledat informace na sociálních sítích.
  3. Zkontrolujte zabezpečení a nastavení ochrany osobních údajů – Ujistěte se, že máte na sociálních sítích nastavené zabezpečení vašich osobních údajů, aby pouze vaši přátelé mohli vidět vaše osobní informace, a používejte nastavení i pro zabezpečení toho, kdo může vidět vaše příspěvky, videa a fotky.
  4. Chraňte své heslo – Vytvořte si heslo kombinací písmen, čísel a malých a velkých znaků. Vytvořte si takové heslo, které nebude moci nikdo uhádnout. Heslo nikdy neříkejte svým přátelům, ani když vám slíbí, že heslo nikomu neřeknou!
  5. Vždy chraňte své mobilní zařízení - Ujistěte se, že váš mobilní telefon je chráněn PINem, takže vaše osobní údaje v telefonu budou v bezpečí. Stáhněte si bezpečnostní aplikaci, která vám umožní vymazat veškeré osobní údaje v případě ztráty nebo krádeže.
  6. Nemluvte s cizími lidmi na internetu ani v reálném světě - Dejte vědět svým rodičům, pokud se vás někdo cizí pokusí kontaktovat na internetu a hlavně nechoďte na žádné schůzky s cizinci. Lidé nejsou vždy těmi, za které se vydávají.

  7. Poslouchejte dospělé se zkušenostmi - Dospělí budou mít vždy strach o vaše bezpečí na internetu. Speciálně, když stále častěji slyšíme o větším zaměření kyberzločinců na nic netušící mládež. Pokud máte obavy a nedůvěru k některým telefonátům, zprávám nebo fotografiím, promluvte si s dospělým, kterému věříte.
  8. Dávejte si pozor na nezajištěné nebo neznámé webové stránky - Při nakupování na internetu používejte renomované a známé obchody. Ujistěte se, že všechny transakce probíhají pouze přes zabezpečené webové stránky. Zkontrolujte, že při nakupování je v adresním řádku https a ikonka zámku.
  9. Dávejte pozor, na jaké odkazy klikáte – Raději vše dvakrát zkontrolujte, než kliknete na nějaký odkaz v e-mailu, v IM nebo na sociálních sítích, a ujistěte se, že zpráva je od někdo, koho znáte. Kyberzločinci se mohu nabourat i do e-mailového účtu vašich přátel a mohou posílat e-maily, které vás žádají o pomoc v nesnázích a půjčení peněz. Pokud nabídka zní až podezřele dobře nebo nerealisticky, nevěřte tomu.
  10. Ujistěte se, že váš bezpečnostní software je aktuální - Bezpečnostní software je nyní k dispozici pro všechny typy zařízení (mobilní telefony, tablety a počítače). Ujistěte se, že máte na svém zařízení nejnovější bezpečnostní software, který vás bude chránit bez přestání.

„Den bezpečnějšího internetu nám každý rok připomíná, jak důležité je být na internetu opatrný,“ říká Marian. „Norton podporuje diskuzi rodičů a dětí a inspiruje rodiče ke vzdělávání dětí a informování dětí o internetových hrozbách. Norton se zároveň snaží poskytovat nástroje pro bezpečné surfování po internetu.“


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud