Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Buďte opatrní: na internetovém tržišti Bazoš řádí podvodníci, ukradnou vám inzerát

Jakub Fišer 13.09.2022

Když chcete něco prodat – nebo naopak levně koupit z druhé ruky – ideálním místem, kam zamířit, je internetové tržiště Bazoš. Ale pozor, už i sem nalezli šmejdi a internetoví podvodníci. Jak uživatelům škodí a co se proti nim dá dělat?

Kapitoly článku

Možná jste to někdy zažili – v pohodě si vytvoříte inzerát na platformě Bazoš, doplníte vlastní fotky, vypíšete své kontaktní údaje (v tomto případě e-mail a telefon) a čekáte, až se vám někdo ozve. Nojo, jenomže on se nikdo neozývá. Tak zamíříte znovu na Bazoš zkontrolovat svůj inzerát, když s hrůzou zjistíte, že na svém profilu máte o několik inzerátů více – aniž byste jakýkoliv z nich zakládali.

Podvod na Bazoši

Jde o klasickou praktiku podvodníků z Bazoše. Nehrozí vám tam sice ztráta peněz (to jsou zase jiné příběhy), ale velká nepříjemnost s nemožností prodat své zboží. Jakýkoliv inzerát na Bazoši je totiž veřejný a každý si tak může přečíst vaše telefonní číslo a e-mail, pouhým kliknutím. A v tom je také celý tento bezpečnostní problém serveru Bazoš.

Podvodník totiž vytvoří “vlastní” inzerát, kam nahraje vaše údaje, stejný popis produktu, stejné kontaktní údaje na vás (pouze jméno nebo přezdívka musí být odlišná). Jenomže cenu nastaví mnohem nižší – namísto 10 tisíc korun třeba jen 5 tisíc, nebo ještě méně. Zájemcům se pak zobrazuje víc ten levnější inzerát a oslovují vás s poptávkou na mnohem menší cenu, než vy jste měli za lubem.

Jak se proti těmto šmejdům bránit? Moc dobře to nejde. Své údaje totiž skrýt nemůžete, jinak by vás nemohli zájemci kontaktovat. Na druhou stranu, inzerát smazat nemůžete, protože jej podvodník uzamkl vlastním heslem. Jediným řešením je tak inzerát nahlašovat vedení Bazoše. Určitě ale buďte vytrvalí – uživatelé, kterým se to stalo, tvrdí, že jedno nebo dvě nahlášení rozhodně nestačí.

Zdroj: Bazoš, Peníze.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme