Menu
Časopis Chip

Laici v roli výzkumníků

Laici v roli výzkumníků

Laici v roli výzkumníků | Zdroj: Freeimages

Díky smartphonům, aplikacím a senzorům se můžete sami zapojit do výzkumných projektů.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 05/2021: Takzvaná občanská věda (citizen science) je v posledních letech díky internetu a novým technologiím na vzestupném trendu. Začínají ji využívat mnohé obory, především medicína, ale i další. Například ornitologové do svých projektů zvou amatérské pozorovatele přírody, kteří referují o počtech ptáků v konkrétní lokalitě, a pomáhají tak vytvořit přehlednou mapu výskytu. Biologové potřebují od amatérských přírodovědců vzorky půdy, aby mohli měřit škodlivé látky v zemi. Pro výzkumníky je taková pomoc praktická, protože se dostanou k datům, která by sami v této šíři nemohli pořizovat. Na druhé straně mohou občané své znalosti věnovat do služeb vědy a stanou se tak váženými členy vědecké komunity.

Prostřednictvím občanské vědy se každý může stát badatelem. Věda tak získává nejenom cenná data, ale i nové úhly pohledu.

Pojďte se společně s Chipem blíže podívat na probíhající projekty a jejich perspektivy. Můžete objevit možnost, jak se sami zapojit. Více v Chipu 05/21, který je v prodeji od 28. dubna.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení