Menu
Časopis Chip

Výtah do vesmíru

Výtah do vesmíru

Výtah do vesmíru | Foto: CHIP

Kdy přijde revoluce v kosmickém cestování s transportními technikami odvozenými ze sci-fi románů.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Moderní vesmírné cestování je drahá záležitost: přeprava jednoho kilogramu nákladu k ISS přijde zhruba na 20 000 dolarů. A to se jedná „jen“ o vzdálenost 400 km od Země. Vysoké náklady jsou způsobeny hustou atmosférou a gravitací. Překonat je vyžaduje gigantické vícestupňové nosné rakety, celé týmy inženýrů, obrovské kosmické základny pro starty raket a vysoce specializovaný průmysl pro výrobu jednorázových dopravních prostředků.

Co by se ale stalo, kdyby se postavila věž tak vysoká, že dosáhne až do vesmíru? To by způsobilo, že se moderní pohádka stane skutečností a začlení vesmírné cestování do naší normální dopravní sítě. Takový „žebřík do nebe" nebo také orbitální výtah asi nejvíce proslavil sci-fi spisovatel Arthur C. Clarke, jehož scénář posloužil jako základ pro legendární film „Vesmírná odysea 2001“ Stanleyho Kubricka.

V dnešní době celý projekt naráží na chybějící dostatečně pevný materiál, který by sloužil jako nosné lano do výšky 36 km. Řada je na velkých technologických firmách a jejich bohatých výzkumných centrech. Změní jednou Elon Musk a jeho SpaceX nebo Google a spol. cestování do vesmíru? Více se dočtete v říjnovém Chipu.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení