Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Český politický bizár v telefonu: KSČM má vlastní aplikaci pro Android

Jakub Fišer 17.05.2022

Loňské podzimní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jednoznačně ukázaly, že o komunisty mezi tuzemskými voliči není zájem. Krajní levice však bude mít novou šanci ucházet se o hlasy ve volbách 2025. A pomoci by jim k tomu mohla i nová aplikace KSČM.

Aplikaci s takto prostým názvem komunistická strana představila na XI. sjezdu 14. a 15. května. Zatím je služba k dostání pouze v obchodě Google Play pro systém Android, na verzi pro iPhony a iPady se však již podle dostupných informací pracuje.

Bizarní aplikace KSČM i na vašem mobilu

Prostředí je maximálně jednoduché, aby ho pochopil i ten nejméně obdařený volič. Úvodní obrazovka líčí vznik KSČM a pár zásadních pilířů jejich ideologie. Vše ostatní pak skrývá levé “hamburger menu”. Postupně se můžete podívat na aktuality (bohužel, v době psaní článku nebyly žádné k přečtení), program strany, informace o dlouhodobých cílech či financování politického uskupení, a také se můžete rovnou přesunout na stránky propagandistického webového magazínu Naše pravda.

Takřka impozantně působí kompletní databáze lidí ve vedení strany, ve výkonném výboru a konečně i mezi krajskými zastupiteli. To asi, abyste si mohli ověřit, jestli nemáte u vás na radnici bolševika. Nechybí ale ani interakce s uživatelem. Přímo přes aplikaci totiž vyplníte přihlášku do strany, případně položíte zvídavý dotaz v kolonce “Napište nám”.

A že nás hned několik otázek napadá. Pokud by vás zajímalo, jak chce KSČM voličům přednášet o své pohnuté minulosti (a koneckonců i současnosti), zamiřte do oddělení “Dokumenty k minulosti”. Poslední článek, který je k přečtení, vyděsí hororovým titulkem: Jak president Beneš odsoudil pakt Poláků s Hitlerem – aneb – Co se stalo v Evropě roku 1934. Budiž.

kscm-screen

| Zdroj: aplikace KSČM

Dále se ale můžete dočíst, že KSČM se nehlásí ke stalinismu, protože během jejího vzniku “převážná většina členů odmítala mocenskou svévoli předlistopadové elity”. Se slovy, jako je “většina” či “převážně” se zde opravdu nešetří. Nebo také, že okupaci v srpnu 1968 současní komunisté oficiálně označují jako “neblahé události”. Nit nezůstane suchá ani na Spojených státech amerických, které prý s těmito neblahými událostmi “tiše souhlasily”.

Atak na mladé voliče

Aplikace Komunistické strany Čech a Moravy je ve svém segmentu naprostým průkopníkem. Žádná jiná politická strana totiž vlastní mobilní aplikaci nemá. Zastánci srpu a kladiva tak zkouší prorazit a touto marketingovou zbraní míří zejména na mladší elektorát. Těžko totiž předpokládat, že průměrný volič KSČM je zběhlý v aplikacích. Počin má na svědomí ostravská společnost APPKEE, která vyrobila aplikaci třeba i pro město Ostrava nebo Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Svým projektem pro KSČM se na webu však nijak nechlubí.

Zdroj: KSČM, Google Play, APPKEE


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud