Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Další vlna podvodných SMS: údajnou aktualizací údajů přijdete o peníze

Pavel Trousil 26.01.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Podvodnici to zkoušejí znovu a znovu. Rozesílají falešné SMS zprávy jménem dopravních služeb, nebo České pošty a snaží se vylákat z příjemců citlivé údaje. Údajnou aktualizací doručovacích údajů přijdete o peníze.

Kybezločinci aktuálně rozesílaní podvodné SMS zprávy, které navozují dojem, že příjemce má na poště balíček a je potřeba aktualizovat údaje. Součástí SMS zprávy je odkaz na webovou stránku.

SMS
Odkaz v podvodné SMS zprávě vede na falešné stránky České pošty.
Zdroj: screenshot redakce

Odkaz využívá tzv. zkracovač tinyurl, ale vede na falešné stránky wpostah.top, které grafikou napodobují stánky České pošty. Autoři se z příjemců SMS zprávy snaží vylákat kontaktní údaje (mail atd), ale hlavně údaje o platební kartě.

web
Cílem podvodníků je, abyste pod záminkou aktualizace údajů a zaplacení poplatku na falešných stránkách vyplnili své osobní údaje a hlavně údaje k platební kartě.
Zdroj: screenshot, redakce

Text na stránkách je přeložen poměrně dobře (pokud přehlédnete, že jste „Držák karty“) a nabádá příjemce, aby „za opětovné doručení“ zaplatil servisní poplatek. Ten je nízký, ale jde o to, že se platí přes kartu a tak chtějí podvodníci ze svých obětí vylákat také údaje k platební kartě. 

Na odkazy ve zprávách neklikejte a hlavně nevyplňujte své údaje. Jinak přijdete o své osobní údaje i o peníze.
 

Mohlo by vás zajímat

Několik rad na rozpoznání phishingu a na chování na internetu

  • Chraňte citlivé údaje : Nikdy nikomu nesdělujte čísla účtů, PINy, hesla atd.
  • Neočekávaný e-mail, nebo e-mail od neznámé osoby : Nevyžádané e-maily od neznámých osob není nutné otevírat. A když už, pak rozhodně se zvýšenou pozorností.
  • Špatná gramatika : Překlepy a špatná čeština je varovným signálem, že se jedná o podvodnou zprávu.
  • Naléhavost: Útočníci chtějí často adresáta donutit, aby jednal ve stresu a neměl čas přemýšlet.  Pokud tedy na vás e-mail či SMS tlačí, buďte ve střehu. Podvodníci často hrozí, že dojde k omezení, zrušení nebo zamezení nějaké služby, nebo že přijdete o peníze.
  • Zvědavost: Podvodníci zneužívají také zvědavosti lidí – lákají je na video, které jinde neuvidí, na zprávu, která zaručeně pobaví.
  • Velmi výhodné nabídky: V reálném životě se vám nestane, že by vám někdo peníze dal, nebo velmi levně poslal drahou věc. A nečekaná výhra, když jste si ani nevsadili? Nejspíše jde o podvod i ve virtuálním světě.
  • Podezřelá e-mailová doména, URL adresa, nebo telefon: Pokud byl E-mail odeslán z veřejné e-mailové domény (Gmail, Yahoo, Seznam), nebo je název domény špatně napsaný, patrně jde o podvod.

Zdroj: redakce


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud