Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Detektory osob vidí i za zeď

redakce 07.08.2017

Nová řada venkovních i vnitřních detektorů Argus od Schneider Electric pro zjišťování pohybu a přítomnosti osob se prioritně hodí na dlouhé chodby, do skladů s vysokými stropy, technických provozů nebo obchodních center.

Uplatní se rovněž v kancelářích s buňkami nebo na toaletách s kabinkami. Své uplatnění ale detektory najdou i v prostředí domácností. Duální detektory využívají kromě pasivní infračervené technologie i ultrazvukové snímání pohybu. To umožňuje kvalitní detekci i při vyšších teplotách okolí, kdy mohou běžné infračervené detektory selhávat.

Senzory vnímají pohyb i přes zdi

Zásadní výhodou vysokofrekvenčních detektorů je možnost detekce pohybu přes tenké stěny a příčky. „Tuto možnost využijete například při spínání osvětlení detektorem pohybu v kancelářských prostorách typu ‚open space‘, kde mohou být lidé skrytí za přepážkami. Je to také praktické řešení pro toalety, když potřebujete zjistit jejich obsazenost. Díky možnosti detekce přes zeď můžete na toaletě použít pouze jeden ultrazvukový detektor místo několika infračervených, které by musely být i v kabinkách,“ popsal výhody Robert Šimčík ze Schneider Electric.

Rozdíl mezi detekcí pohybu a přítomnosti

Detektory pohybu vyhodnotí intenzitu okolního osvětlení pouze v okamžiku zaznamenání pohybu. Detektory přítomnosti trvale vyhodnocují intenzitu okolního osvětlení a jsou tedy schopné automaticky odpojit zátěž, jakmile je přirozeného světla dostatek. „Představme si například, že detektor pohybu vyhodnotí intenzitu okolního osvětlení v okamžiku detekce pohybu. Pokud je intenzita nedostatečná, aktivuje světlo. Dokud se po uplynutí nastaveného časového intervalu světlo nevypne, detektor nezačne znovu vyhodnocovat intenzitu osvětlení. Díky tomu se výstup detektoru aktivuje pouze v případě, je-li to nutné z důvodu nedostatku světla,“ upřesňuje Robert Šimčík.

Přehled použitých senzorů

Pasivní infračervený senzor (PIR)

Tyto senzory používají segmentovanou čočku, která umožňuje rozdělení sledované oblasti na jednotlivé zóny přítomnosti. Jsou ideálním řešením pro detekci chůze a jiných forem pohybu v malých uzavřených prostorách s vysokým provozem.

Vysokofrekvenční senzory

Tyto senzory využívající Dopplerův jev umožňují detekovat malý pohyb na velkou vzdálenost. Nejsou závislé na teplotě a nepotřebují mít „přímý výhled“ na pohybující se objekt, protože dokážou proniknout i pevnými materiály, jako jsou dřevěné, skleněné nebo sádrokartonové stěny.

Ultrazvukové senzory

Tyto senzory detekují přítomnost monitorováním posunu zvukového kmitočtu způsobeného drobnými pohyby, jako například ťukáním do klávesnice nebo čtením. Protože nevyžadují „přímý výhled, “ jsou perfektním řešením pro kanceláře s buňkami nebo toalety s kabinkami.

Duální technologie

Sofistikované duální senzory vznikly spojením infračervené a ultrazvukové technologie a nabízí maximální efektivitu prakticky ve všech aplikacích.

Výhody řešení Argus:

•             Vhodné pro různé zátěže (LED, žárovky, AC halogenové žárovky, NN halogenové žárovky, zářivky).

•             Kombinace infračervené a ultrazvukové detekce – u duálních hlásičů.

•             Vysokofrekvenční detekce pro prostory s vysokým stropem, např. sklady.

•             Snadné programování a ovládání IR dálkovým ovladačem.

•             Duální zátěž (potenciálový a bezpotenciálový výstup u dvoukanálové verze).

•             Součástí balení jsou upevňovací kryty do podhledu, krabice pro stropní montáž a stínící krytky pro omezení zóny detekce.

•             Vysoká citlivost a dlouhý dosah detekce (dle typu až 30 metrů).

•             Možnost připojení externích tlačítek pro ovládání osvětlení.

•             Elektronicky nastavitelný dosah.

•             Možnost instalace na vysoké stropy až 10 metrů.

 

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme