Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Dosáhněte úžasných efektů pomocí protisvětla

Pavel Trousil 14.05.2016

Silné protisvětlo se může ukázat jako užitečný nástroj při pořizování zajímavých snímků. Se správným vybavením a vhodnou technikou totiž pomocí protisvětla dosáhnete fantastických efektů. 

Pokud tuto fotografickou techniku budete chtít využít, budete potřebovat fotoaparát, který můžete nastavit zcela manuálně, protože potřebujete mít plnou kontrolu nad vzhledem svých snímků – automatika v tomto případě selhává. A hodí se samozřejmě i užitečné příslušenství.

Clona proti světlu : Pomocí této clony zabráníte tomu, aby se vám nežádoucí světlo dostalo do objektivu bokem. Pokud ji nepoužijete, snímek by mohl vypadat matný a málo kontrastní. Mnoho objektivů je už touto clonou vybaveno (někdy ji stačí vysunout) nebo si ji můžete dokoupit.

Reflektory : Fotografovaný objekt můžete rozjasnit pomocí reflektorů, případně i světla, aby se nezdál proti slunci tak tmavý.

Blesk : Pracovat můžete samozřejmě i s umělým osvětlením. Objekt můžete podsvětlit i pomocí vysoce výkonného blesku a dalšího vybavení a dosáhnete v podstatě stejných výsledků, jako když použijete jako protisvětlo slunce.

Stejně důležité jako vybavení je i správné nastavení fotoaparátu. Expozici nastavujte manuálně, protože elektronika si se záplavou světla zpravidla neporadí.

Expozice : Pokud budete fotit proti světlu, bude to mít za následek „přepálený“ snímek, tj. snímek, který bude v některých oblastech silně přeexponovaný. Tomu můžete zabránit tak, že ručně podexponujete o dvě až tři úrovně dolů. Subjekt sice může být příliš tmavý, ale to snadno napravíte během následného zpracování.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud