Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Edward Snowden: současná realita skandálního informátora

Jiří Palyza 20.08.2019

V roce 2013 způsobil politické zemětřesení. Odhalil a zveřejnil nekontrolované sledování americkými a britskými zpravodajskými agenturami.

Po skandálu s NSA se kolem Snowdena zavřely vody. Dnes žije v exilu a připravuje se na vydání svých vzpomínek. Aféra se zveřejněním praktik NSA způsobila celosvětový rozruch především z hlediska globálního obrazu USA. Když se v roce 2013 Edward Snowden rozhodl zveřejnit praktiky NSA z pohledu insidera, zapsal se do dějin.

Až do Snowdenových aktivit nebylo jasné, do jaké míry americká NSA a její britský protějšek GCHQ monitorují internetový provoz. Tato zjištění způsobila mimo jiné i širší nasazení šifrování a reorganizaci přenosu dat z Evropy do USA. V roce 2016 se na plátnech kin objevil film s názvem "Snowden" od režiséra Olivera Stona.

Snowden žije v ruském exilu

snowden

Edward Snowden, který zdraví publikum prostřednictvím videa, láká na knihu svých pamětí. Vychází 17. září.

V současnosti Snowden žije v Rusku. Po prvních otevřených výpovědích byl zadržen s neplatnými dokumenty na ruském letišti a poté zde dostal azyl. Pravidelně se objevuje na sociálních sítích, komentuje na Twitteru vývoj internetových politik a mimo jiné také ostře kritizoval rozhodnutí Evropského parlamentu o reformě autorských práv.

K jeho nejnovějším aktivitám patří práce na pamětech, které chce zveřejnit 17. září. V knize s názvem "Permanentní záznam. Moje historie." chce ex-pracovník tajných služeb mimo jiné popsat svou cestu ke krizi svědomí, která ho poté přiměla k následným odhalením.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud