Přejít k hlavnímu obsahu

Fake skutečnosti

Josef Mika 18.04.2018

Pomocí aplikace s AI mohou nyní i úplní laici měnit tváře ve videích.

Aplikace typu Face Swap jsou zábavou na každé party: stačí jedno kliknutí a vaše vlastní tvář zdobí tělo přítele, filmové hvězdy nebo tichých hrdinů historie techniky. Dokonce i Facebook, Yahoo a Microsoft nabízejí své vlastní programy pro výměnu tváří jedním kliknutím. Nová aplikace však vystavuje již tak dost pošramocenou důvěru ohledně pravosti a osobnostních práv na internetu úplně nové zkoušce.

Naštestí tvorba falešných videí není tak jednoduchá. Samozřejmě byla nejprve vyzkoušena na pornu. Teprve poté, co byly tváře slavných hollywoodských hereček transplantovány prostřednictvím aplikace FakeApp do hlav pornohereček, stal se z poněkud nerdské zábavy skutečný malý mediální humbuk. Co se stane se skutečností, když je možné ji tak falšovat?

Další výzkumné a vývojové skupiny pracují už roky na softwaru, který umožňuje volně měnit obrazy a videa, stejně jako hlasové a zvukové nahrávky. Například na konci loňského listopadu společnost Adobe představila svůj program Voco, což je takový Photoshop na mluvenou řeč, pomocí kterého lze přepisovat, krátit a kopírovat mluvený text i vytvářet zcela nový text – a to vše původním hlasem. Pokud uvěříme prognóze Google trendů, pak kariéra termínu deepfakes teprve teď získává skutečnou dynamiku.

Více se dočtete v květnovém Chipu. V prodeji od 25. dubna.

screen-01


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud