Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Fotky o vás hodně prozradí: šikovný bezplatný nástroj odstraní skrytá data

Jiří Palyza 14.01.2020

Fotografie obsahují různá metadata, která o uživatelích prozradí více, než si uvědomují.

Exif data mohou být užitečná, ale také představují významné bezpečnostní riziko. Podíváme se, jak se těchto metadat zbavit. Digitální fotoaparáty a chytré telefony do Exif dat automaticky ukládají dodatečné informace o pořízených fotografiích. Kromě doby expozice, identifikace fotografa, použitého zařízení a přesného času a data pořízení fotografie to jsou často i údaje o místě, kde byla fotografie pořízena.

Tato metadata hrají významnou roli v otázkách autorství a autorských práv. Většina sociálních sítí sice Exif data při sdílení ve svých prostředích z fotografií odstraňuje, ale je dost možné, že získané informace nadále využívá. Množství detailů v Exif datech záleží na tom, co je schopné vaše zařízení poskytnout. Pokud pro sdílení nebo ukládání fotografií ale použijete platformu, která Exif data z obrázků neodstraňuje, mohou si je přečíst neoprávnění uživatelé.

exifcleaner-logo
ExifCleaner 2.1.0    
Pomocí bezplatného nástroje ExifCleaner můžete rychle a snadno vymazat metadata vašich fotografií.

 

Vymazání Exif dat pod Windows

exifcleaner1

Pomocí bezplatného nástroje ExifCleaner můžete pomocí několika kliknutí odstranit všechna Exif data z více obrázků.

Exif data si ve Windows jednoduše zobrazíte kliknutím pravým tlačítkem myši na soubor obrázku. Exif Cleaner je skvělou volbou pro odstranění metadat z více fotografií. Jednoduše přetáhnete požadované obrázky do okna programu a vyberete položku "Odstranit" v nabídce "Upravit". Poté program všechna metadata z fotografie smaže.


Windows nabízejí také další způsob, jak smazat data Exif z fotografie. Klepnutím pravým tlačítkem na obrázek zobrazte nabídku a v ní vyberte položku "Vlastnosti". V zobrazeném okně zvolte kartu "Podrobnosti" a zde klikněte na "Odebrat vlastnosti a osobní informace". Nyní si můžete vybrat, která data mají být vymazána. Pro rychlé vymazání Exif dat z několika fotografií se však rozhodně doporučuje použít Exif Cleaner.

Jak vymazat Exif data v prostředí Androidu a na iPhone

exifcleaner2

Existují také aplikace pro mazání Exif dat na Androidu a iPhone.

Většina fotografií se dnes na internet nahrává ze smartphonu. I zde existují způsoby, jak se Exif dat zbavit. Z nich nejcitlivější ukládání dat o poloze lze potlačit deaktivací služeb určování polohy pro aplikaci fotoaparátu před focením.

Pokud jste na to někdy zapomněli, můžete snadno upravovat a mazat Exif data na svém mobilu pomocí bezplatné aplikace Photo Exif Editor. Podobné bezplatné řešení v podobě Exif Manageru je k dispozici i pro iPhone.

Exif data představují významné riziko pro soukromí

V současné době spousta soukromých fotografií zcela bez rozmyslu rychle putuje na internet. Tam je mohou snadno stáhnout a editovat zcela neznámí uživatelé s různými úmysly. Při každém uploadu fotografií je potřeba si uvědomit, že k Exif datům mohou mít ostatní přístup a získané informace také mohou zneužít. Zvlášť informace o poloze a přesné době záznamu jsou z hlediska zneužití nebezpečné.

Proto je vhodné před zveřejněním příspěvku na sociální média vždy krátce popřemýšlet, kdo může k vystaveným fotkám získat přístup a jak může zneužít sdílené informace. Pokud zrovna nepatříte k profesionálním fotografům, je lepší Exif dat vymazat raději více, než příliš málo.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud