Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google šlape na brzdu: tyto aplikace pro Android již brzy nebude možné instalovat

Josef Mika 27.03.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Připravovaný Android 15, který má vyjít v druhé půli letošního roku, přichází s možnými omezeními instalace některých aplikací. Pojďme se podívat, kterých přesně se to bude týkat a co k tomu Google vede.

Kapitoly článku

Systém Android 15 plánovaný na rok 2024 by mohl omezit instalaci některých aplikací. Týká se to aplikací, které původně cílily na starší verze operačního systému, například Android 6.0 Marshmallow vydaný v roce 2015. 

Google se tímto opatřením zároveň snaží zajistit, aby vývojáři své aplikace aktualizovali. Od loňského roku začal Obchod Play před uživateli skrývat staré aplikace. Tím se zastaralé aplikace staly hůře dostupné, ale uživatelé si stále mohli stahovat aplikace pro Android mimo Obchod Play, pokud chtěli. Počínaje Androidem 14 však samotný operační systém začal uživatelům blokovat sideloading aplikací vytvořených pro starší verze Androidu.

Android 15 posílí zabezpečení a ochranu dat. A bude bičem na líné vývojáře

Android 15
Zavedení systému Android 15 by mělo uživatelům poskytnout větší bezpečnost a ochranu dat.
Zdroj: Google

Konkrétně Android 14 už neumožňuje uživatelům instalovat aplikace, které jsou postaveny na SDK nižší než 23, což odpovídá Androidu 6.0 Marshmallow vydanému v roce 2015. Google zvolil jako hraniční verzi SDK 23, protože vývojáři malwaru často vytvářeli aplikace, které záměrně cílily na verzi SDK 22 nebo nižší, aby mohli obejít klíčové bezpečnostní funkce zavedené v novějších verzích Androidu.

Mohlo by vás zajímat

Android 6.0 zavedl tzv. runtime permission (autorizace za běhu). To znamená, že uživatelé musí udělovat oprávnění pouze tehdy, když je aplikace skutečně potřebuje. Například aplikace pro fotografování získá přístup k fotoaparátu pouze v případě, že uživatel chce pořídit fotografii. Před systémem Android 6.0 mohly škodlivé aplikace získat všechna potřebná oprávnění ihned při instalaci, přičemž využívaly skutečnosti, že většina uživatelů před instalací aplikace seznam požadovaných oprávnění nezkoumá.

Android 15 jde ještě o krok dál. V této verzi již nelze instalovat aplikace založené na Androidu 6.0 nebo starším. Cílem tohoto opatření je další zvýšení bezpečnosti uživatelů a ochrany dat.

Zdroj: Android Police


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud