Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google vyfotil tajný neviditelný letoun americké armády

Jakub Fišer 09.08.2022

Letectvo americké armády disponuje mnoha schopnými stroji. Jedním z nich je i takřka neviditelný bombardovací letoun B-2 Spirit. Působí však neskutečně, že zrovna tuto tajnou zbraň vyfotil radar aplikace Google Earth.

Víceúčelový strategický bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit využívá speciální technologii stealth, díky které se může “zneviditelnit”. Může za to jednak jeho tmavá barva, jednak jeho tenká konstrukce z uhlíkových kompozitů, ale hlavně maximální rychlost až 1010 km/h. Díky svému unikátnímu zpracování taktéž neodráží žádné zvukové, infračervené, optické ani radarové signály a nepřátelské snímače jej tak mohou registrovat pouze jako letícího ptáka, což dokonale zmate soupeře. 

Neviditelný letoun B-2 Spirit

Tento de facto neviditelný letoun byl však “jako na potvoru” zachycen kamerovým systémem služby Google Earth, která fotí snímky naší planety pro navigační a mapové databáze. Stalo se tak ve státe Missouri, zhruba 30 kilometrů od Whitemanovy letecké základny, kde jsou uloženy strategické bombardéry B-2 Spirit (vyrobeno jich bylo pouze 21).

Google Earth, letoun B-2 Spirit

Snímek z Google Earth zachycující letoun B-2 Spirit | Zdroj: s laskavým svolením Google Earth

Snímek zobrazuje pole s trochou zeleně a rozmazanou fotku letounu, se zcela zřejmým tvarem modelu B-2 Spirit. Těžko říct, jestli je to spíše úspěch pro Google, nebo velký neúspěch pro Letectvo Spojených států amerických (USAF).

Poprvé využit v Srbsku

Samotný letoun je však extrémně zajímavým kouskem vojenské techniky. Kromě zmíněné rychlosti 1010 kilometrů za hodinu, která se nebezpečně blíží rychlosti Mach 1 (1225 km/h), exceluje třeba i doletem na plnou nádrž až 12 000 kilometrů. B-2 Spirit je vlastně primárně zaměřen na delší lety, proto disponuje toaletou, lůžkem pro odpočinek, malou kuchyňkou a také velmi pohodlnými sedačkami pro duo pilotů.

Protože všechno má rub i líc, nutno také podotknout, že je tento letoun až nepříjemně nákladný na údržbu. Ročně vyjde jedno takové letadlo Spojené státy na 44 milionů dolarů (1,056 miliardy korun). Poprvé bylo letadlo tohoto typu využito při nechvalně proslulém “humanitárním bombardování” Srbska v roce 1999. Přelet nad cílem, shození 32 pum a následný návrat na základnu v Missouri zabral B-2 Spirit jen 31 hodin.

Zdroj: PetaPixel, Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud