Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

iPhone 14 v testu odolnosti: kolik toho vydrží nové jablíčko za 26 tisíc korun?

Jakub Fišer 24.09.2022

Oblíbený youtuber JerryRigEverything si ve svém smartphonovém očistci, kterému říká test odolnosti, vzal na paškál první z nových jablíček – iPhone 14 v černém provedení. Kolik toho nejnovější produkt amerického Applu vydržel?

Kapitoly článku

Až na pár globálních kauz (Bendgate, kdy se iPhony ohýbaly v kapse u kalhot) si iPhony vedou v ohledu odolnosti velmi dobře a jde o velmi pevné stroje. Nejnovější iPhone 14 má hliníkovou monolitickou konstrukci, odolné sklo na zádech a keramické krytí na displeji zvané Ceramic Shield.

Na úvod svého videa JerryRigEverything informuje také o tom, kolik stojí oprava zadního skleněného krytu v případě, že si ho poničíte svou nešikovností. V případě, že předplácíte Apple Care+, zaplatíte pouze 29 dolarů (asi 850 Kč včetně DPH). Pokud nejste členy, vyjde vás oprava na 169 dolarů (necelých 5000 Kč včetně DPH).

iPhone 14 jako skála

Pojďme na obvyklý test odolnosti. Keramický štít chrání displej telefonu úplně stejně, jako obvyklá ochrana Gorilla Glass – první škrábance se tedy objevují na stupnici tvrdosti 7. Hliníkový rám se škrábe po zatlačení ostrým nožem vcelku rychle a ochotně. Zrovna dobře si nevede ani čočka fotoaparátu, která se škrábe už na úrovni tvrdosti 6, víc pak na 7 a 8. Přitom, dle slov výrobce, má být kryta safírovým sklíčkem.

| Zdroj: JerryRigEverything / YouTube kanál

Následuje zkouška ohněm. Tady se Super Retina displej na iPhonu 14 chová úplně stejně, jako vloni – pixely začnou bělat po 20 sekundách. Zkoušku odolnosti proti ohnutí iPhone 14 zvládl s grácií, a vděčí za to zejména změnám, které Apple učinil uvnitř těla telefonu. Zařízení je pevné jako skála a hliníkový monolit ohnout – natož zlomit – holýma rukama nejde.

Kromě své odolnosti, viditelně lepší než vloni, iPhone 14 oproti svému sourozenci z loňska moc dalších inovací nepřináší. Takřka žádné. Přesto se Apple nehanbil nastavit o 3500 korun vyšší cenovku než vloni. Nový iPhone 14 stojí v základu se 128GB úložištěm 26 490 korun včetně daně.

Zdroj: Apple, JerryRigEverything


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud