Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak je možné, že Apple vydělává na AirPods takové jmění

Jiří Palyza 11.11.2020

S bezdrátovými sluchátky AirPods a jejich variantou s funkcí potlačení šumu AirPods Pro Apple dosáhl velkého úspěchu, díky kterému každoročně přitéká do pokladny výrobce spousta peněz. Zdrojem nezanedbatelné části obratu ale není prodej kompletních sad.

Sluchátka AirPods s bezdrátovou technologií Bluetooth jsou od svého uvedení na trh před čtyřmi lety skutečnou ukázkou úspěšného příběhu Apple. Nejen, že se i přes poměrně vysoké ceny modely sluchátek extrémně dobře prodávaly, zároveň se z nich stal skutečný kultovní produkt. Jejich konstrukci napodobil nespočet dalších výrobců.

Loňská zpráva CBS ukazuje, že nezanedbatelné procento příjmů generovaných AirPods nepochází z prodeje kompletních sad se sluchátky a nabíjecím pouzdrem. Přibližně pět až sedm procent příjmů pocházelo v roce 2019 z prodeje náhradních dílů nebo pouzder. Šlo přibližně o 700 milionů USD.

Apple: kolik stojí výměna sluchátka

airpodsearn-ilu

V roce 2019 Apple vydělal prodejem náhradních dílů a nabíjecích pouzder zhruba 700 milionů USD. | Zdroj: Apple

Velká výhoda se pro některé uživatele může stát velkou nepříjemností. U bezdrátových sluchátek se snadno jedno z nich může velice rychle ztratit. Uživatelé si tak často chybějící sluchátko dokupují. Podle údajů statistické společnosti Wedbush se pouze jedno procento všech uživatelů, kteří některé ze sluchátek ztratí, obejde bez zakoupení náhrady.

Jak je vidět na stránkách prodejců, americký výrobce si za náhradní díly nechává docela slušně zaplatit. Jedno sluchátko stojí přes 2000 Kč, cena nabíjecích pouzder se také pohybuje kolem částky 2000 Kč (od cca 1500 Kč do 2300 Kč u jednotlivých prodejců). Podle ceníku na stránkách podpory Apple jsou ceny za ztracené součásti podobné. Samozřejmě záleží na aktuálním kurzu. Na ztráty a krádeže se nevztahuje krytí AppleCare+ pro sluchátka.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud