Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konečně kupujeme zase více smartphonů. Na rozdíl od PC. Důvody jsou různé

Josef Mika 27.11.2023
Zdroj: Freepik/pressahotkey

Po více než dvou letech poklesu prodejů zaznamenal celosvětový trh s chytrými telefony v říjnu konečně růst, a to o 5 procent. To naznačuje možné oživení poté, co se odvětví potýkalo s různými problémy. Naproti tomu trh s PC zůstává pod úrovní minulých let i nadále.

Kapitoly článku

Odvětví smartphonů konečně přichází s pozitivními zprávami: v říjnu zaznamenal celosvětový trh s chytrými telefony meziroční růst o 5 %, první od června 2021, čímž ukončil dlouhé období poklesu a dal naději na možné oživení.

Naproti tomu trh s osobními počítači se nepříznivými vlivy potýká i nadále. A vypadá to, že i v roce 2024 bude spirála poklesu pokračovat. Může za to vysoká inflace, která oslabuje kupní sílu spotřebitelů, a také nadbytečné zásoby.

Očekává se, že pozitivní i negativní trend budou pokračovat

V posledních letech se i odvětví chytrých telefonů potýkalo s problémy, jako jsou narušení dodavatelských řetězců, přebytky zásob a delší cykly výměny. Nejnovější údaje agentury Counterpoint Research však nyní ukazují, že by se trend mohl obrátit. Odborníci jsou přesvědčeni, že trh je opět na cestě k oživení.

Po působivém říjnovém růstu se očekává, že pozitivní trend na trhu smartphonů bude pokračovat i v celém 4. čtvrtletí roku 2023. To se považuje za možný náznak postupného oživení i v následujících čtvrtletích roku 2024.

Mohlo by vás zajímat

Naproti tomu trh s PC je stále v krizi. Problémy s dodavatelskými řetězci, uzavření Číny, rusko-ukrajinská válka a globální inflace snížily v loňském roce celosvětovou poptávku po osobních počítačích a způsobily nejprudší pokles od 90. let. 

Od té doby negativní trend trvá a nic nenasvědčuje tomu, že by se měl v dohledné době změnit. Údaje IDC ukazují, že letošní dodávky osobních počítačů za první tři čtvrtletí klesly o více než 38 milionů kusů, přičemž od ledna do září se dodalo 186,7 milionu počítačů. Tento 17% pokles způsobil, že sektor osobních počítačů čeká nejspíš další rok stagnace.

Smartphony: Huawei je v Číně silný

Huawei P60 Pro
Huawei P60 Pro: i tento model výrazně zvyšuje prodeje mobilních telefonů Huawei v Číně a dalších zemích.
Zdroj: Huawei

K růstu v oblasti smartphonů v říjnu významně přispěly zejména rozvíjející se trhy. Rozhodující roli sehrálo trvalé oživení na Blízkém východě a v Africe, zotavení společnosti Huawei v Číně a začátek sváteční sezóny v Indii.

Například v letošním třetím čtvrtletí zaznamenal Huawei v Číně impozantní 37% nárůst prodeje, a to především díky popularitě řady Mate 60.

Trh počítačů v roce 2024: tablety v krizi

Prodej notebooků
Segment notebooků je největší a nejvýnosnější. Jeho křivka prodejů by v roce 2024 měla odpovídat té letošní.
Zdroj: Pixabay/ArticticOperations

Podle Statista Market Insights se očekává, že celosvětový trh s osobními počítači utrží letos 220,5 miliardy dolarů, což je téměř stejně jako v loňském roce a o 7,5 miliardy dolarů méně než v roce 2021, kdy prodeje PC dosáhly vrcholu. 

Zatímco notebooky, které tvoří největší a nejvýnosnější segment, i stolní počítače by měly generovat v roce 2024 téměř stejné tržby jako letos, se největší pokles očekává v segmentu tabletů. Statista tvrdí, že celosvětový prodej tabletů přinese v roce 2024 tržby 53,7 miliardy dolarů, což by bylo o 1,2 miliardy dolarů méně než letos. 

Svět se zotavuje pomaleji

Vyspělé trhy, které jsou z hlediska používání chytrých telefonů i počítačů nasyceny, se zotavují pomaleji. K celkové růstové bilanci smartphonů však významně přispělo pozdržené uvedení řady Apple iPhone 15 v říjnu tohoto roku.

K alespoň částečnému oživení prodejů PC by mohl příští rok přispět plánovaný blížící se konec podpory Windows 10 a přechod na Windows 11 s vyššími hardwarovými nároky, který vyvolá nutnou obměnu počítačů ve firmách i u soukromých uživatelů.

Zdroj: Counterpoint Research, Altindex.com, Statista.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud