Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Máte už dost Twitteru či X? Zkuste Bluesky

Josef Mika 03.10.2023
Zdroj: Chip

S posledními změnami sítě X (bývalý starý dobrý Twitter) si stále víc lidí klade otázku: Bluesky nebo Twitter? Ukážeme vám, v čem spočívá výhoda Bluesky a jaké možnosti tato sociálně-mediální platforma (a alternativa sítě X) nabízí.

Kapitoly článku

Dříve tak spolehlivá a oblíbená síť Twitter (dnes X) se už nějakou dobu zmítá v turbulencích způsobených jejím prodejem podnikateli Elonu Muskovi. Spousta uživatelů už má často zmatečných změn a selhání dost a poohlíží se po lepší alternativě. Nabízí Bluesky, za kterou stojí i zakladatel Twitteru Jack Dorsey, férovější alternativu?

Bluesky nebo Twitter: Tyto možnosti nabízí nová platforma sociálních médií.

Bluesky je nová sociální síť, kterou spustil zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Cílem Bluesky je vytvořit decentralizovanou a důvěryhodnou platformu pro zprávy. Twitter (mezitím přejmenován na X) umožňuje uživatelům zveřejňovat krátké zprávy zvané tweety omezené na 280 znaků. Tweety mohou obsahovat text, obrázky, videa a odkazy. Twitter, respektive X, však mnohokrát upadl v nemilost kvůli častým nenávistným komentářům. Otázkou také je, co s doposud úspěšnou a oblíbenou sítí udělá její nový majitel Elon Musk.

•    Bluesky je založen na protokolu AT (Authentical Transfer Protocol), který vytváří standardní formát pro identitu, followery a data v sociálních médiích. Uživatelé s ním mohou přejít i k do jiných sítí.

•    Samotná aplikace je však stále ve fázi beta. To znamená, že je stále ve vývoji. Je srovnatelná s Twitterem, ale má některé odlišnosti. Například zde nejsou přímé zprávy, hashtagy ani videa.

•    Aplikace zatím není dostupná pro všechny uživatele. K jejímu používání je třeba získat pozvánkový kód. Tyto kódy vydává Bluesky.

•    Bluesky je ambiciózní projekt, který by mohl změnit prostředí sociálních médií. Uvidíme však, zda Bluesky dokáže dosáhnout svých cílů a prosadit se jako seriózní alternativa k Twitteru / X.

•    Nezávislost Bluesky je pro firmu důležitá, protože je tak oproštěna od vlivu jiných společností nebo lidí. Důležitá je také transparentnost společnosti Bluesky, která jí umožňuje otevřeně hovořit o svých cílech a aktivitách.

Další informace o aplikaci Bluesky a jejím používání

Bluesky byla původně projektem Twitteru, ale od roku 2021 je samostatnou společností. Už není financována společností Twitter a vede ji softwarový inženýr Jay Graber. Bluesky je registrována jako "veřejně prospěšná společnost s ručením omezeným" (Public Benefit Limited Liability Company, PBLLC), což znamená, že jejím cílem je vytvářet/provozovat veřejně prospěšné aktivity.

Bluesky
Bluesky je nová nadějná platforma sociálních médií.
Zdroj: Bluesky

•    Bluesky je zatím ve fázi vývoje, ale má potenciál stát se novým druhem platformy sociálních médií. Nezávislost a transparentnost společnosti jsou důležitými předpoklady pro úspěšnou budoucnost.

•    Uživatelé aplikace Bluesky ji používají ke sdílení zpráv, myšlenek a názorů. Aplikaci také používají k navazování kontaktů s ostatními uživateli a k diskusi o aktuálních událostech. Funguje to podobně jako na Twitteru.

•    Aplikace Bluesky má však oproti Twitteru a X některé odlišnosti: není možné posílat přímé zprávy a videa. Aplikace Bluesky nemá centrální algoritmus. Uživatelé se mohou sami rozhodnout, jaký obsah chtějí ve svém kanálu vidět. Bluesky je decentralizovaná platforma. To znamená, že uživatelé mohou přenášet svá data z jednoho serveru na druhý.

•    Aplikace nabízí různé funkce: můžete si například vytvořit uživatelské jméno s @, nahrát profilový obrázek a pozadí. Můžete si také zobrazit své sledující a sledované účty. V aplikaci Bluesky můžete vytvářet příspěvky o délce až 256 znaků. Příspěvky mohou obsahovat fotografie. Můžete také vyhledávat účty. Máte také možnost zablokovat nebo ztlumit jiné účty. Příspěvky ve vašem profilovém kanálu lze snadno prohlížet, lajkovat, sdílet a odpovídat na ně.

Mohlo by vás zajímat

Bluesky: Získejte pozvánkový kód prostřednictvím čekací listiny

Pokud chcete získat pozvánkový kód (Invite code) od Bluesky, musíte se zapsat na čekací listinu (waiting list). Jediné, co k tomu potřebujete, je vlastní e-mailová adresa.

•    Wating list Bluesky najdete na domovské stránce nové platformy sociálních médií (viz níže zdroje pod článkem). Můžete se tam přihlásit nebo zaregistrovat.

•    Vyberte možnost „Create a new account“. Poté vyberte jako poskytovatele hostingu (Hosting Provider) buď Bluesky, nebo jiného poskytovatele dle vlastního výběru. Klikněte na tlačítko „Next“.

•    Nyní je třeba zadat pozvánkový kód (Invite Code). Na téže stránce najdete tlačítko „Join the waitlist“ (Připojit se k čekací listině) za položkou „Don't have an invite code?“ Nyní zadejte svou e-mailovou adresu a budete zařazeni na čekací listinu.

•    Od této chvíle stačí počkat, až vám bude pozvánkový kód zaslán. Obvykle to netrvá déle než jeden den.

Alternativa: Použijte Bluesky Invite code od uživatelů

Bluesky také nadále přijímá pozvánkové kódy od jiných uživatelů.

•    Platforma sociálních médií poskytuje stávajícím uživatelům v nepravidelných intervalech pozvánkové kódy. Ty mohou předávat rodině, přátelům a kolegům.

•    Pokud budete mít štěstí, můžete tímto způsobem získat pozvánkový kód i vy. Trochu se poptejte.

•    Pozor: Bluesky nedoporučuje účastnit se loterií nebo aukcí o pozvánkové kódy. Zpravidla se jedná o podvodné nabídky.

Zdroj: bsky.app, Bluesky


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud