Pokud sledujete trendy v oblasti prodeje počítačů, jistě jste si všimli, že podíl prodaných PC dlouhodobě klesá. A protože Windows byl především fenoménem stolních PC, promítá se to i do rozložení sil v oblasti operačních systémů.
Podle dat agentury Statista byl celosvětový podíl Windows v lednu 2024 73 %. To, že běží na bezmála třech čtvrtinách počítačů, není na první pohled vůbec špatné. Pokud se ale podíváme na celkovou křivku od roku 2009, není z pohledu Microsoftu žádný důvod k optimismu. Ještě v lednu 2009 se Redmond mohl radovat z tržní dominance, která vyjádřena v číslech, činila 95 %.
Co se vlastně děje a proč Windows pomalu ztrácejí svou pozici, i když je Microsoft neustále vylepšuje?
Plíživé vyklízení trhu a změna zaměření uživatelů
Jedním z velmi zřejmých důvodů poklesu zájmu o Windows je úspěch konkurence. Apple se s jeho macOS postupně probojoval z přehlédnutelného podílu 3,68 % v lednu 2009 na více než 16% zastoupení v lednu 2024.
Růst zaznamenává také Chrome OS a řada linuxových distribucí, které jsou dnes vybaveny líbivým a uživatelsky vstřícným rozhraním. I my vám často nabízíme informace o zajímavostech v nenáročných a oblíbených distribucích, ke kterým patří například Linux Mint, Zorin OS nebo Ubuntu.
Tržní podíl Windows se zmenšil a navíc s drobnými výkyvy klesá neustále. To je ale pouze část problému.
Máte také pocit, že změny Microsoftu jsou v případě Windows často spíš k horšímu?
Dalším důvodem skepse uživatelů vůči Windows může být i skutečnost, že mnoho změn v systému lidé vnímají spíš jako změnu k horšímu. Často provedené změny rozhodně nejsou vnímány jako skutečná optimalizace a vylepšení, které by mělo přinést lepší "zážitek" z každodenní činnosti.
V jednom případu Microsoft odstranil klasickou nabídku Start, pak se objevila nechtěná asistentka Cortana, nebo Microsoft zkusil prostřednictvím Windows uživatele vyzvat k analýze chování při používání systému, a tím získat zpětnou vazbu.
Na všechny tyto funkce už existovala řešení třetích stran, tak proč je Microsoft nepoužil? Uživatelé se také nechtějí pořád trápit neustálými změnami v systému, se kterým musejí denně pracovat.
O zajímavý postřeh se podělil Youtuber, který si říká TechAltar. Tvrdí, že se mu ve vývoji Windows podařilo rozpoznat jistý vzorec, který by mohl být důvodem uživatelského rozčarování.
Postup Microsoftu zjednodušeně popsal ve čtyřech krocích:
- Na trhu se objeví zajímavá novinka, která by se mohla stát potenciální hrozbou; například iPad.
- Microsoft zareaguje a zcela přepracuje prostředí Windows. To byl klasický příklad Windows 8, který byl navržen s mnohem větším ohledem na dotykové ovládání s grafickým rozhraním, které v mnohem větší míře využívalo prvky dlaždic.
- Novinka se neujme, uživatelé mají negativní reakce, plán selhává.
- Microsoft vrací zpět provedené změny, což stojí čas, energii, zdroje lidské i finanční.
Podle Youtubera se Microsoft dopustil podobných chyb i v případě technologie smíšené reality, která měla být reakcí Redmondu na vlnu zájmu o oblast virtuální reality.
Podobného přehmatu se Microsoft dopustil i v případě plánovaného systému Windows 10S, který měl být svého času odpovědí na úspěch Chrome OS od Google.
Negativní trend se Microsoft snaží zvrátit mohutnou podporou umělé inteligence
V internetových diskuzích panuje názor, že každý druhý systém Windows byl neúspěšný. Například Windows XP patřil k velmi oblíbeným verzím, zatímco Vista se řadila spíš k propadákům.
Podobně dodnes mnoho uživatelů vzpomíná na veleúspěšný Windows 7 a do poslední chvíle se jej nechtěli vzdát pro jeho zdařilost a bezproblémovou funkci. I samotnému Microsoftu přinesl spoustu radosti. Tento systém byl extrémně ziskový s maržemi okolo 70 %.
Pak přišla verze Windows 8, na kterou by mnozí nejraději zapomněli. Microsoft se sice updatem na Windows 8.1 pokusil zachránit co mohl, ale pak raději přeskočil číslovku a rovnou uvedl Windows 10. "Desítky" se opět staly oblíbenější a dodnes s nimi pracuje nejvíce uživatelů.
Současné nejnovější Windows 11 očekávaní prozatím ani zdaleka nesplnily. Microsoft si mnohé slibuje od integrace umělé inteligence a v branži se stále častěji skloňují Windows 12.
V případě Windows 11 ale Microsoft dělá spoustu věcí správně. Investuje do umělé inteligence a dlužno dodat, že v této oblasti je hodně napřed. Na rozdíl od výše uvedených příkladů zde není v roli výrobce, který by jen reagoval na změny, které probíhají na trhu.
Do Windows už byly integrovány četné inovace, související s umělou inteligencí. A netýká se to jen systému samotného. Podobné péči se těší i zabudované součásti či aplikace:
- Vyhledávač Microsoft Bing nabízí službu Chat GPT.
- Aplikace Malování, která je součástí Windows, byla rozšířena o podporu práce s vrstvami a automatické ořezávání.
- Přímo v internetovém prohlížeči je k dispozici generátor obrázků.
- Windows byl rozšířen o "inteligentního" asistenta Microsoft Copilot. Zatím tedy ne pro oblast ČR, ale jeho uvolnění je pravděpodobně pouze otázkou času.
- Četné funkce umělé inteligence byly také zahrnuty do aplikací kancelářské sady Office.
Opravdu poslední Windows?
Přestože Windows 10 se stále těší velké podpoře uživatelů a je úspěšný, je nutné podotknout, že i jeho uvedení provázela silná kontroverze. Šlo o poměrně masívní sledování chování uživatelů a související vyhodnocování získaných dat. O takzvané telemetrii Windows se hodně debatovalo a na základě vzniklého tlaku Microsoft ustoupil a zpřístupnil mnoho nastavení, která telemetrii omezují.
Redmond také svého času tvrdil, že "desítky" jsou poslední Windows svého druhu a do budoucna je bude pouze aktualizovat. Toto přesvědčení nevydrželo dlouho a na trhu se objevily Windows 11. Ba co víc, už dlouho se spekuluje o Windows 12 s mohutnou podporou běhu v cloudu. Ani tyto názorové veletoče uživatelské důvěře příliš nepřidávají. Pokud se Microsoftu nepodaří sestupný trend podílu Windows zvrátit, může nastat situace, že další významná část uživatelské základny po ukončení podpory desítek v říjnu 2025 skutečně přejde k některé z alternativ.
Možná s blížícím se termínem uvidíme i zvýšený tlak konkurence – minimálně by se to dalo očekávat. Jistě vývoj bedlivě sleduje a cítí svou příležitost, a to i když ve Windows v současnosti probíhá spousta dobrých a zajímavých změn.