Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nainstalujte Windows 10 na Raspberry Pi: freeware pokládá nástroj Microsoftu na lopatky

Jiří Palyza 22.07.2020

Raspberry Pi je obzvlášť oblíbený u fanoušků mini počítačů a je doménou linuxových systémů. I této platformy se nevyhnula vize Microsoftu nabízet Windows 10 jako všudypřítomný operační systém.

Raspberry Pi je skvělým nástrojem, který je poměrně pevně v rukou Linuxu. Levný miniaturní počítač můžete tradičně vybavit Raspbianem nebo OpenELEC. Zajímavou myšlenkou je i nechat na malé krabičce běžet Windows 10. Za tímto účelem Microsoft poskytuje silně odtučněná Windows 10, která jsou pod názvem Windows 10 IoT Core speciálně určena pro Raspberry Pi. Ale ruční nastavení je docela těžkopádné. Jednodušeji to zvládnete prostřednictvím malého nástroje Windows 10 IoT Core Dashboard, také od Microsoftu. Existují ale také alternativní projekty, jako například Windows on Raspberry (WoR), který vám umožní vyzkoušet reálná Windows 10 na Raspberry Pi bez jakýchkoliv omezení verze IoT.

Stáhněte si: Windows 10 IoT Core Dashboard

windowsiot-logo

Windows 10 IoT Core Dashboard 1.0.1908.19003

CHIP hodnotí Dobrý

Prostřednictvím programu lze Windows pohodlně převést na Raspberry Pi.

Stáhněte si

 

Výhody
přenese Windows 10 IoT na Raspberry Pi
Nevýhody
nemá grafické rozhraní

Nástroj od Microsoftu instaluje Windows 10 IoT Core na SD kartu

windowsonrapsberry1

Pomocí programu Windows 10 IoT Dashboard snadno přenesete základní verzi Windows na Raspberry Pi verze 2 a 3.

Hlavní panel systému Windows 10 IoT Core je nástroj s jednoduchým uživatelským rozhraním, který lze použít k načtení vhodného obrazu Windows 10 pro Raspberry Pi a jeho zapsání na SD kartu. Stačí jednoduše vybrat "Set up a new device" a definovat Raspberry Pi v položce "Device type". Podporovány jsou modely verzí 2 a 3. Potom musíte zvolit sestavení Windows 10 (OS Build), které budete chtít použít.

Pokud je vložena SD karta, stačí ji pouze vybrat pod položkou "Drive", přiřadit jí název zařízení a zadat heslo. Potvrzením tlačítkem "Download and install" zahájíte stahování a přenos systému na SD kartu. Windows 10 IoT Core je poté zapsán a v průběhu tohoto procesu dojde k přeformátování karty včetně smazání veškerého existujícího obsahu. Připravená SD karta by poté měla do Raspberry Pi zavést vytvořený systém.

Pravé Windows 10 na Raspberry Pi s pomocí WoR

windowsonrapsberry2

Software WoR pomáhá zapisovat na SD kartu verzi Windows 10 pro ARM.

Pokud chcete na Raspberry Pi používat skutečná Windows 10 s grafickým uživatelským rozhraním, můžete vyzkoušet druhý bastlířský projekt se softwarem WoR (Windows on Raspberry). Tento nástroj vám také pomůže zapsat ARM verzi Windows 10 na SD kartu. Kromě obrazu Windows můžete také vybrat vhodné ovladače a po jedné až dvou hodinách zápisu je SD karta připravena pro mini počítač.

Toto řešení je vhodné pro Raspberry Pi verze 3 nebo 4, ale také není dokonalé. Stále totiž chybí některé z ovladačů. K tomuto postupu existuje aktivní diskuzní fórum, kde se shromažďují informace a řeší nalezené chyby.

Stáhněte si: WoR

wor-logo

WoR (Windows on Raspberry Imager) 1.5.2

CHIP hodnotí Dobrý

S "WoR" můžete přinést ARM verzi Windows 10 na Raspberry Pi. K tomu je však nutná určitá odvaha a bastlířské nadšení.

Stáhněte si

 

Výhody
přináší pravá Windows 10 na Raspberry
zjednodušený proces tvorby obrazu
použitelný jako přenosný
Nevýhody
bez plné podpory ovladačů
vyžaduje hodně úsilí

Raspberry s Windows zůstávají projektem pro bastlíře

Raspberry Pi je oblíbeným mini počítačem a mnoho IT nadšenců a bastlířů tvoří s tímto zařízením mnoho zajímavých projektů. Pokud byste si rádi vyzkoušeli, jak na něm běží Windows, můžete to zkusit pomocí Windows 10 IoT Core přímo od Microsoftu, nebo s WoR. Rozdíl je v tom, že Microsoft uloží na SD kartu speciální verzi Windows 10 IoT. Tato extrémně zúžená Windows 10 hodně postrádají, včetně grafického uživatelského rozhraní a především mnoha skvělých projektů. Cílovou skupinou pro systém Windows 10 IoT jsou tedy především vývojáři, nikoliv koncoví uživatelé.

WoR zavede ARM verzi Windows 10, jinými slovy skutečná Windows 10. Ale i ta jsou určena spíše pro nadšence, protože jsou stále mezery v podpoře ovladačů a odezvy Windows na Raspberry Pi jsou poměrně slabé. Problém zůstává i s licencováním Windows. Není možné jednoduše zakoupit pouze licenci systému Windows 10 pro verzi ARM, takže se při podobných experimentech můžete z hlediska legality pohybovat v šedé zóně.

mohlo by vás také zajímat: ideální pro přechod nebo drzý padělek – linuxfx wx jako by Windows 10 z oka vypadl


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud