Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nebezpečí pro uživatele Androidu a iOS: rizikové aplikace vykazují celkem 14 milionů stažení

Jiří Palyza 06.10.2022

Bezpečnostní experti objevili v obchodě Play společnosti Google a App Store společnosti Apple řadu aplikací se škodlivým softwarem. Celkem byly programy staženy téměř 14 milionkrát.

Kapitoly článku

Tentokrát se varování bezpečnostních výzkumníků netýká pouze platformy Obchod Google, ale i App Store, který pro uživatele svých produktů provozuje Apple. Experti ze společnosti Human, která se zabývá bezpečností IT, našli na obou platformách řadu aplikací, které obsahují malware. Celkový počet jejich stažení dosahuje bezmála 14 milionů.

Postižené aplikace otravují uživatele tím, že zobrazují reklamy, a to bez jakéhokoliv kontextu. Ty se potom objevují například v launcherech. Pro zvýšení příjmů vývojářů mohou aplikace také automaticky na reklamy klikat. Tento typ podvodného kódu byl označen názvem "Scylla".

Téměř 14 milionů stažení: bezpečnostní výzkumníci objevili malware, který postihuje Android, ale i iOS

mobilegaming

iOS a Android: malware se často skrývá i v oblíbených minihrách. | Zdroj: SCREEN POST/Unsplash

Pro ztížení svého odhalení se také používá další kód, který byl nazván Allatori. Ten se stará o to, aby komplikoval odhalení malwaru analytickými nástroji.

Společnosti Google i Apple už na upozornění zareagovaly a všechny dotčené aplikace ze svých stahovacích platforem odstranily. Pokud si na svém zařízení všimnete neobvyklých reklam, může to znamenat, že se jedná o dílo aplikací, které obsahují škodlivý kód. Kompletní seznam všech postižených aplikací najdete na konci zprávy společnosti Human.

Zdroj: Human


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud