Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nechutný podvod na uživatele: hackeři se snaží zneužít smrti královny Alžběty

Jakub Fišer 21.09.2022

Před týdnem po delších zdravotních nesnázích zemřela ve věku 96 let britská královna Alžběta II., která ostrovnímu království vládla 70 let. Ač to zní neuvěřitelně, okamžitě se toho chytli podvodníci a internetoví šmejdi, kteří smrt ikonické panovnice zneužívají.

Kapitoly článku

Společnosti Eset a Kaspersky varují před tím, že kyberzločinci, kteří zneužívají jména zesnulé Alžběty II., již útočí i v České republice. Podvod je velmi sofistikovaný, útočníci vás totiž osloví a vydávají se za americkou společnost Microsoft. Lákají na to, abyste se přidali k podpoře projektu “Centra umělé inteligence” na počest zesnulé královny.

Hackeři zneužívají smrt královny

Vtip je v tom, že nemusíte nic platit, stačí se jen přihlásit svým Microsoft účtem. V tom se ale skrývá zakopaný pes. Podvodný e-mail vás totiž přesune na stránku, která vypadá jako login do Microsoft účtu, kompletně ji však spravují šmejdi. Jakmile tam své údaje zadáte, okamžitě vám je hackeři seberou a riskujete, že o svůj účet přijdete.

Problém to představuje zejména pro uživatele s firemním, pracovním účtem. Služby amerického Microsoftu totiž i v České republice využívá drtivá většina firem. Eset zároveň upozorňuje na mnohem větší problém, než je jedna série útoků.

Hackeři se poslední dobou velmi výrazně zaměřují právě na phishingové útoky vedené v přestrojení za nějakou důvěryhodnou osobnost či instituci. Známy jsou případy, kdy se útočníci “převlékali” za dopravní společnosti PPL nebo DHL, Českou poštu, ČEZ nebo prodejce elektroniky Alza. Obzvlášť nechutným případem je zneužití války na Ukrajině, kdy se hackeři tvářili jako že vybírají peníze na pomoc potřebným na Ukrajině. Své oběti však obrali o všechny peníze.

Zdroj: Eset tisková zpráva, Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud