Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

To nejlepší z QLED a OLED: Samsung plánuje novou technologii displejů pro TV

Jiří Palyza 06.10.2020

Samsung Display počítá se spuštěním masové výroby OLED displejů Quantum Dot v roce 2021. Navzdory tomu ale Samsung Electronics pro příští rok žádné QD-OLED TV prozatím v nabídce nemá.

Jihokorejský technologický web TheElec informoval o účasti vedení společnosti Samsung na setkání zástupců digitálního průmyslu v Soulu. Během jednání představitelé zúčastněných společností diskutovali o svých plánech budoucího růstu. Zaznělo také oznámení o plánu masové výroby displejů QD-OLED. Samsung Display zveřejnil už loni, že chce opustit podnikání v oblasti LCD a s podporou investice ve výši kolem deseti miliard USD plánuje převedení stávajících výrobních linek na výrobu nových QD-OLED displejů.

Nová technologie displejů QD-OLED má potenciál překonat televizory jak s QLED, tak i OLED obrazovkami především z hlediska kvality obrazu. Kombinuje skvělé vlastnosti obou technologií: jas z QLED a hlubokou černou z OLED. Podle odborníků to znamená vyšší barevnou sytost, hluboké odstíny černé a vyšší kontrast.

Výroba nové technologie by také měla být mnohem levnější, než u současných panelů OLED TV, vyráběných výhradně společností LG Display. Na rozdíl od panelů WOLED od LG Display plánuje Samsung podle analýz firmy DSCC použít tři sub-pixely a dvě emitující vrstvy. Celkem se QD-OLED displeje skládají ze 13 vrstev namísto 22, které potřebuje LG pro WOLED. To znamená i menší chybovost výroby, nižší materiálové náklady a vyšší výnosy. DSCC odhaduje, že náklady na výrobu jednoho metru čtverečního displeje QD-OLED budou přibližně 26 USD, zatímco u technologie WOLED je to 95 USD.

Samsung QD-OLED: o nové technologii jsou stále pochybnosti

samsungqdoled1

Displeje QD-OLED jsou navrženy tak, aby kombinovaly výhody televizorů QLED a OLED. | Zdroj: Samsung

Navzdory těmto evidentním výhodám existují ale jisté obavy ohledně plánů divize Samsung Display s displeji QD-OLED. Samsung Electronics projevil jen malý zájem o použití této technologie u vlastních TV. Úroveň jasu u nových displejů ve srovnání se stávajícími modely QLED údajně neodpovídá tomu, co bylo představeno vedení firmy.

Samsung Electronics se proto hodlá nejprve zaměřit na MicroLED, modulární zobrazovací technologii, kterou lze použít pro výrobu televizorů s vysokým rozlišením a různými poměry stran a velikostí. O novou technologii se ale zajímají také ostatní výrobci televizorů, například Panasonic, Sony a TCL. TCL doufá, že své první QD-OLED televizory reálně uvede do konce roku 2021.

TheElec zároveň uvedl, že někteří zaměstnanci Samsung Display jsou přesvědčeni, že ukončení aktivit firmy v segmentu LCD displejů bylo předčasné. Kvůli koronavirové pandemii vzrostla poptávka až ve třetím čtvrtletí roku a vypadá to, že tento trend bude pokračovat i nadále. Poslední výrobní závod produkující LCD displeje, který se nachází v čínském Su-čou, firma prodala v srpnu.

mohlo by vás také zajímat: dlouho očekávané vylepšení – google představil nový chromecast s google tv


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud