Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejtenčí a asi nejlepší tablet pro Android

redakce 22.05.2013

Dnes jsme měli možnost si poprvé prohlédnout nový tablet Sony Xperia Tablet Z. Je extrémně tenký, extrémně výkonný a odolný proti vodě. Navíc je s necelým sedmi milimetry nejtenčím a s 495 gramy i nejlehčím 10,1“ tabletem. Na delší test nám dorazí příští týden, ale již teď to vypadá, že Sony má momentálně zdaleka nejlepší tablet pro Android.

 

 

 

V dnešním počítačovém světě nevydrží přízviska jako „nejlepší“ nebo „nejtenčí“ leckdy ani pár dnů, ale pokud konkurence nepřijde s něčím opravdu nečekaným, vypadá to, že si Sony tyto tituly za Xperia Tablet Z nějakou dobu udrží. Dovolíme si to tvrdit i s vědomím, že jsme tablet měli pouze krátce v ruce na tiskové konferenci a na plnohodnotný test nám dorazí pravděpodobně až příští týden. Jediné, čím by si skvělý první dojem mohl pokazit, by byla krátká výdrž na baterie, kterou jsme samozřejmě za necelou hodinu vyzkoušet nezvládli.

Sony Xperia Tablet Z vypadá jako stylově podobný smartphone Xperia Z, jen je ještě tenčí. Předchozí verze tabletů Sony se vyznačovaly specifickým tvarem, který připomínal složený časopis, ale tentokrát výrobce zvolil rovný spodek a dosáhl tak po celém tabletu rovnoměrné tloušťky 6,9 mm a je tedy nejen momentálně nejtenčím tabletem s 10,1“ displejem, ale nejtenčím tabletem vůbec. Při uvedení byly vedle sebe položeny tablet a smartphone Xperia Z, přičemž tablet je dokonce o milimetr tenčí než tento smartphone, který pro změnu drží štíhlostní rekord v kategorii smartphonů.

Do hmotnosti 495 gramů dokázal výrobce vměstnat čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro o frekvenci 1,5 GHz, 2 GB RAM, 16 GB flashové paměti, slot pro rozšiřující mikroSD kartu, dokonalý displej s rozlišením 1920 x 1200 bodů, dva reproduktory, NFC, BT, Wi-Fi a opět i infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Na českém trhu se bude prodávat 16GB verze za doporučenou cenu 12 990 Kč vč. DPH, k dispozici bude i verze s 4G/LTE modemem, ta bude stát o cca 3 000 Kč víc. Zajímavostí je, že verze s integrovaným 4G/LTE modemem podporuje „pouze“ 32GB mikroSD karty, zatímco do klasické „Wi-Fi“ verze lze vložit až 64GB kartu. Zadní kamera má rozlišení 8 megapixelů, přední konferenční kamerka je pak 2megapixelová.

Tablet splňuje nároky certifikace IP55/57, a je tedy do značné míry odolný proti vodě (vydrží bez úhony až 30 minut v hloubce 1 metru), takže jej lze používat například ve vaně a natáčet můžete s klidným svědomím i na pláži. Pokud jej chcete používat v blízkosti vody, je ale nutné překrýt porty záslepkami.

Součástí výbavy je řada aplikací, které umožňují propojení tabletu s multimediálním obsahem Sony Entertainment Network, která podle výrobce umožňuje přístup až k 18 milionům skladeb a 100 000 filmů. Na trh přijde s Androidem ve verzi 4.1, v nejbližší době by se ale měla objevit aktualizace na verzi 4.2. Více podrobností včetně podrobných měření výkonu, výdrže a kvality displeje přineseme pravděpodobně už v červencovém vydání Chipu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud