Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nemáte ho v telefonu? Malware Joker zase řádí, objevil se v těchto aplikacích

Jakub Fišer 29.10.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Obchod s aplikacemi Google Play udělal velkou čistku a pořádný kus práce ve snaze vypořádat se s malwarem nebo nebezpečím pro uživatele. Ale nikdo není dokonalý. Server Dr.Web nyní informoval o tom, že v několika nových aplikacích v Google Play se objevil nechvalně známý malware Joker a několik dalších neřádů.

Kapitoly článku

„V průběhu září bylo ve službě Google Play odhaleno mnoho nových hrozeb. Byly mezi nimi trojské koně FakeApp používané v různých podvodných schématech, trojské koně Joker, které oběti přihlašují k placeným službám, a také adwarové trojské koně HiddenAds,“ uvádí Dr.Web ve svém posledním reportu.

Hrozba malwaru v Google Play

Největší zásah stažení nasbíraly aplikace s adwarem HiddenAds. Například hra Super Skibydi Killers od Freezing Game Studios nasbírala víc jak 1 milion stažení. Další zlotřilé kódy se nacházely v aplikacích Agent Shooter (500 tisíc stažení), Rainbow Stretch (50 tisíc stažení) a Rubber Punch 3D (500 tisíc stažení). Dohromady tedy přes 2 miliony stažení.

Zásah je tak obrovský. Malware typu adware zobrazuje v systému neoprávněnou reklamu různé úrovně agresivity – od běžných bannerů, až po neustále vyskakující pop-up okna, notifikace a podobně.

Aplikace s malwarem
Aplikace s víc jak 1 milionem stažení obsahovala malware HiddenAds
Zdroj: se svolením Dr.Web

Ve hrách se objevoval také malware FakeApp. Ten funguje tak, že po nainstalování běží na pozadí a spouští reklamy v nativním prohlížeči, čímž generuje zisky svým provozovatelům. Několik těchto aplikací také zobrazovalo reklamu na podvodné investiční stránky a internetová casina, takže uživatel může snadno naletět.

Jde vesměs o hry, z nichž největší má maximálně 50 tisíc stažení:

  • Eternal Maze – 50 000 stažení
  • Jungle Jewels – 10 000 stažení
  • Stellar Secrets – 10 000 stažení
  • Fire Fruits – 10 000 stažení
  • Cobwoy’s Frontier – 10 000 stažení
  • Enchanted Elixir – 10 000 stažení

Mohlo by vás zajímat

Joker se vrátil

Dr.Web odhalil ve dvou případech také existenci nechvalně proslulého malwaru Joker, který patří ze všech výše zmíněných k těm nejnebezpečnějším. Funguje na principu, že uživatele bez jeho vědomí přihlašuje k placení předplatného. Stačí mu vlastně udělit různé přístupy, kterých se dožaduje hned po nainstalování, a problém může být na světě.

Joker se konkrétně objevil v aplikacích: Love Emoji Messenger (50 tisíc stažení) a Beauty Wallpaper HD (1 tisíc stažení). Nejde tedy o hry, ale o klasické nástroje, jejich záběr je tak poněkud širší. Naštěstí tyto aplikace již byly z Google Play odstraněny. Pokud zjistíte, že některou z těchto aplikací máte u vás na telefonu, okamžitě ji odstraňte.

Zdroj: Dr.Web, Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud