Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Neúnosné zdražování: Nvidia představila nové grafické karty s astronomickou cenou

Jakub Fišer 22.09.2022

Americká společnost Nvidia, která se zasvětila vývoji a výrobě těch nejlepších grafických karet na trhu, opět představila celosvětovému publiku své nejnovější kousky. K překvapení všech však ceny hodně poskočily – přitom do budoucna se má ještě zdražovat.

Kapitoly článku

Včerejší večer patřil konferenci Nvidia, na které jsme se konečně dočkali tria nových grafických karet. Již takto na úvod však předešlu, že rozhodně nejsou pro nenáročné zákazníky, a to nejen kvůli vysokému výkonu, ale také kvůli našlapané ceně.

Hlavní hvězdou večera byl model GeForce RTX 4090. Tato karta má 16 tisíc jader CUDA, maximální takt 2,52 GHz. Oproti loňské generaci prý grafický výkon poskočil 2× až 4×, nicméně karta je i o 100 % silnější než loňská upravená verze RTX 3090 Ti. Následovalo uvedení slabších, ale přesto extrémně výkonných karet RTX 4080, které jsou oproti RTX 3080 Ti z roku 2021 výkonnější 2× až 3×. Model 4080 bude nabízen ve dvou variantách, a sice s pamětí 12 či 16 GB.

Grafika za skoro 50 tisíc

Není pochyb o tom, že novinky od americké Nvidie jsou opět tím nejlepším, co si do svého stolního počítače můžete na pozici grafické karty uložit. Jenomže tomu musí pochopitelně odpovídat také pořizovací cena, která je přímo astronomická. Nejvýše postavený model RTX 4090 již má oficiální českou cenu, prodávat se bude za 47 999 Kč včetně DPH.

Dva “slabší” sourozenci zatím oficiální cenovku v korunách nemají, známe ale jejich cenu v dolarech. Za 12GB verzi zaplatíte 899 dolarů, tedy asi 26 600 Kč včetně poplatků. 16GB edice pak stojí 1199 dolarů, takže asi 35 500 Kč včetně všech poplatků. To jsou skutečně ambiciózní cenovky, v den startu prodeje si je však bude moci dovolit jen málokdo.

Vysoké ceny ihned rozpoutaly na sociálních sítích inferno. Krátce po skončení tiskové konference na ohlasy ohledně cen reagovalo tiskové oddělení Nvidie a dokonce i její generální ředitel Jensen Huang. “Myšlenka toho, že klíčové komponenty budou levnější, je zcela z cesty,” řekl Huang a přidal, že takto drahé grafické karty jsou nový standard a měli bychom si na to všichni zvyknout.

Zdroj: Kotaku, Nvidia / YouTube kanál


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud