Menu
CHIP Speedtest

10 miliard dotazů měsíčně je Google položeno hlasem

08.06.2016 08:04 | Pavel Trousil
10 miliard dotazů měsíčně je Google položeno hlasem

Ze 100 miliard dotazů, které měsíčně řeší vyhledávač Google, jich je přes 10 miliard položeno hlasem. Objem hlasového vyhledávání navíc stále stoupá. Významnou roli v tom hraje rozšíření chytrých mobilních telefonů, ale také mladí lidé. Ti se totiž nestydí na telefon mluvit.

Na nedávné Google I/O zaznělo, že 20 procent vyhledávání na mobilních telefonech s Androidem je položeno hlasem, objem hlasového vyhledávání navíc roste. Podílí se na tom jak Google, který rozpoznávání hlasem nabízí v Androidu, tak také Apple se Siri i Microsoft s Cortanou. Hlasové ovládání i vyhledávání navíc bude získávat na významu i s nástupem automobilů vybavených některým z operačních systémů či chytrých hodinek a dalších zařízení, které budou mít hlas jako primární vstupní zařízení.

Starší generace jsou v otázce hlasového vyhledávání spíše rozpačité. Připadá jim zvláštní mluvit na vlastní telefon před dalšími lidmi. Hlasově hledají spíše když je nikdo nevidí, nebo když je k tomu donutí situace. U dětí a mladých lidí je ale ovládání telefonu hlasem poměrně běžné.

S rostoucím vlivem osobních asistentů a botů bude ovládání hlasem a tím i hledání hlasem nabývat na významu. Pro optimalizaci pro vyhledávače, ale i pro tvorbu obsahu na webu se tak objeví nové výzvy a potřeby, na které by provozovatelé webů a hlavně e-shopů měli pamatovat už nyní. 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení