Menu

10 miliard dotazů měsíčně je Google položeno hlasem

08.06.2016 08:04 | Pavel Trousil + Přidat komentář
10 miliard dotazů měsíčně je Google položeno hlasem

10 miliard dotazů měsíčně je Google položeno hlasem | foto: CHIP

Ze 100 miliard dotazů, které měsíčně řeší vyhledávač Google, jich je přes 10 miliard položeno hlasem. Objem hlasového vyhledávání navíc stále stoupá. Významnou roli v tom hraje rozšíření chytrých mobilních telefonů, ale také mladí lidé. Ti se totiž nestydí na telefon mluvit.

Na nedávné Google I/O zaznělo, že 20 procent vyhledávání na mobilních telefonech s Androidem je položeno hlasem, objem hlasového vyhledávání navíc roste. Podílí se na tom jak Google, který rozpoznávání hlasem nabízí v Androidu, tak také Apple se Siri i Microsoft s Cortanou. Hlasové ovládání i vyhledávání navíc bude získávat na významu i s nástupem automobilů vybavených některým z operačních systémů či chytrých hodinek a dalších zařízení, které budou mít hlas jako primární vstupní zařízení.

Starší generace jsou v otázce hlasového vyhledávání spíše rozpačité. Připadá jim zvláštní mluvit na vlastní telefon před dalšími lidmi. Hlasově hledají spíše když je nikdo nevidí, nebo když je k tomu donutí situace. U dětí a mladých lidí je ale ovládání telefonu hlasem poměrně běžné.

S rostoucím vlivem osobních asistentů a botů bude ovládání hlasem a tím i hledání hlasem nabývat na významu. Pro optimalizaci pro vyhledávače, ale i pro tvorbu obsahu na webu se tak objeví nové výzvy a potřeby, na které by provozovatelé webů a hlavně e-shopů měli pamatovat už nyní. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení