Menu

Apple Keynote: největší rozčarování nemá nic společného s iPhonem 13

16.09.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple Keynote: největší rozčarování nemá nic společného s iPhonem 13

Apple Keynote: největší rozčarování nemá nic společného s iPhonem 13 | foto: Servicelinket/Pixabay

Pro fanoušky Applu a jeho produktů byla v úterý večer na programu jedna z nejdůležitějších událostí roku: výroční prezentace. Kromě nových modelů iPhonů 13 byly představeny také chystané chytré hodinky a iPady. Celkově ale oproti očekávání zavládlo jisté zklamání.

Byl to večer, od kterého se očekávalo víc. Pod názvem "California Streaming" představil generální ředitel společnosti, Tim Cook, v průběhu keynote nové iPhony 13, Apple Watch 7 a přepracovaný iPad Mini. Fanoušci produktů společnosti si na podobných megaakcích obvykle přijdou na své. Pokaždé jsou jim představena nová, technologicky nabitá zařízení nejvyšší třídy. Alespoň v to doufají.

Ke škodě věci byl úterní večer trochu jiný. Bylo vidět jen málo z toho, čím se Apple vždy vyznačoval: dechberoucí technické inovace.

Nové iPhony jsou rekordní pouze z hlediska ceny

iphone13

iPhone 13 by měl nabídnout především hobby fotografům opět lepší kvalitu fotek. | Zdroj: Apple

Díky fotoaparátům s vyšším rozlišením, rychlejšímu čipu a větší kapacitě akumulátoru jsou iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max a iPhone 13 Mini rozhodně modernější, lepší a zajímavější, než smartphony řady 12. K dispozici jsou také nové barvy s elegantními názvy jako "Midnight/Temně inkoustová" nebo "Starlight/Hvězdně bílá".

Přesto fanoušci Applu mohli očekávat více, než jen několik úprav softwaru a hardwaru. Nedošlo ani na dříve diskutované funkce rozšířené reality, ani na úniky o nové satelitní technologii, která měla být použita a umožňovat komunikaci mimo dosah Wi-Fi a mobilní sítě. Rekordní je ovšem cena, která u nejvyššího modelu Pro Max s 1TB paměťovým úložištěm přesahuje 47 tisíc Kč.

Možná proto, že Apple udělal loni s generací iPhonu 12 velký skok vpřed, působí současná řada tak trochu nevýrazně. Ani co se týče designu, ani z hlediska inovace typu nabíjecího magnetu Magsafe. U předchozí generace iPhonu 12 mohlo být právě to důvodem, proč si jej mnoho uživatelů pořídilo.

Důkazem mohou být i informace o prodeji. Za prvních sedm měsíců po uvedení na trh se prodalo více než 100 milionů kusů iPhonu 12. Píše o tom server Counterpointresearch.com ve svém příspěvku s názvem "iPhone 12 Series Sales Cross 100 Million Mark Within 7 Months of Launch".

Také hodinky Apple Watch Series 7 zůstaly za očekáváním

watch7

Informační úniky naznačovaly, že chytré hodinky Apple Watch Series 7 budou vybaveny novou možností měření hladiny cukru v krvi. Na funkci si budeme muset ještě počkat. | Zdroj: Apple

Nejen dojmy z nového iPhonu 13 jsou po odeznění úterní show střízlivé. Pro mnoho fanoušků mohlo být nesplněným očekáváním i představení Watch Series 7. Předchozí úniky hovořily o hranatějším designu, který nebude v rozích tolik zaoblený, jako u předchozích modelů. Prezentace ukázala, že to tak není. Nicméně přestože se tvar displeje takřka nezměnil, jeho aktivní plocha je větší a jsou méně náchylné na znečištění prachem.

Nepotvrdily se ani informační úniky o implementaci senzorů pro kontrolu hladiny glukózy v krvi a nové metodě měření, která měla být více šetrná vzhledem k pacientům.

Největší rozčarování ale nemá nic společného s novými iPhony

Ovšemže vývoj takové technologie si vezme svůj čas. "Neinvazivní měření je stále spojeno s mnoha problémy", sdělil v březnu portálu Healthline.com Barry Ginsberg, který poskytuje poradenství v oblasti diabetu a spolupracuje s koncerny, pracujícími na souvisejících technologiích. Portál o tom píše ve svém článku "‘Noninvasive’ Glucose Monitoring for Diabetes: Where Is It Now?". Apple už ale hovoří o spojení smartwatch a možností moderních měření hladiny cukru v krvi minimálně pět let.

Nicméně na implementaci takové funkce, která by diabetikům velmi pomohla, si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení