Menu

Apple představil nové MacBooky Pro, sluchátka AirPods 3 a dva trumfy v podobě vlastních čipů

19.10.2021 08:45 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple představil nové MacBooky Pro, sluchátka AirPods 3 a dva trumfy v podobě vlastních čipů

Apple představil nové MacBooky Pro, sluchátka AirPods 3 a dva trumfy v podobě vlastních čipů | foto: Arnav Singhal/Unsplash

Den novinek od Apple: v pondělí technologická firma oznámila novou verzi přenosného počítače MacBook Pro, dva nové čipy a třetí generaci sluchátek AirPods.

Výrobce oznámil dvě nové výkonné čipové sady, které mají urychlit jeho postupný odklon od procesorů Intel. Procesory M1Pro a M1 Max, které byly představeny v průběhu pondělního videopřenosu, jsou výrazně vylepšenými verzemi čipu M1, který Apple představil před rokem. V budoucnu by se měly stát základem nových modelů MacBooků Pro.

První edice M1 Applu posloužila jako náhrada mikroprocesorů Intel pro základní a střední segment počítačů Macintosh. Výrobce se chce ale zaměřit také na segment výkonných notebooků. Uživatelé s vysokými hardwarovými nároky, ke kterým patří vývojáři, programátoři, grafici a filmaři, by se tak už nemuseli nadále spoléhat na MacBooky s čipy Intel.

Už původní verze čipu M1 byla přijata dobře

macbookpro

Apple představil nové verze výkonných přenosných počítačů MacBook Pro. | Zdroj: Apple

Samotná původní verze čipu M1 byla v testovacích zprávách hodnocena velmi pozitivně. Oblast jeho použití ale stále zůstávala omezená.

U modelu M1 Pro Apple slibuje ve srovnání s modelem M1 o 70 % vyšší výkon CPU a dvojnásobný grafický výkon. Model M1 Max, který je ještě výkonnější, než M1 Pro, má stejně jako varianta Pro deset jader. Díky vyšší rychlosti datového přenosu paměti a dalším vylepšením dosahuje čtyřnásobného grafického výkonu oproti původnímu modelu M1.

Šéf Applu, Tim Cook, na online akci také představil dva zcela přepracované MacBooky, v nichž se mají používat výkonné čipové sady. Jde o MacBooky Pro s úhlopříčkami 14 a 16 palců.

U nových notebooků Apple přehodnotil svůj designový směr, který nastolil ještě předchozí šéf designu, Jony Ive. Ten už ale firmu před dvěma roky opustil. Klávesnice tak už nemá Touch Bar, ale klasické funkční klávesy.

Apple ukázal i novou generaci sluchátek AirPods

airpods3

Nová sluchátka AirPods nabízejí více funkcí, které byly už dříve představeny u modelů Pro. | Zdroj: Apple

Do MacBooku se vracejí i další věci, které už byly dříve zrušeny. Mezi jinými jde o oboustranný magnetický konektor pro rychlé nabíjení MagSafe 3 (u 14" modelu nabíjení výkonem 67 a 96 wattů, a 140 wattů u 16" modelu) anebo mnoho portů pro připojení různých periferií a paměťových karet, které už za předchozího šéfa designu zmizely.

Tim Cook představil také novou generaci bezdrátových sluchátek AirPods, které nyní disponují většinou funkcí, známých z drahé verze AirPods Pro. Vyššímu modelu Pro zůstává vyhrazena pouze funkce potlačení okolního hluku.

Firma také zaútočila na lídra streamingu, Spotify, a uvedla nový tarif Apple Music Voice za 4,99 USD měsíčně. Nové abo ale funguje pouze prostřednictvím Siri. Zatímco standardní předplatné lze používat na všech možných zařízeních, variantu Siri pouze na hardwaru, který ji podporuje; např. iPhonu, iPadu nebo HomePodu mini.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení