Menu

Apple sesazen: na pozici celosvětově nejhodnotnější firmy jej vystřídala jiná značka

13.05.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple sesazen: na pozici celosvětově nejhodnotnější firmy jej vystřídala jiná značka

Apple sesazen: na pozici celosvětově nejhodnotnější firmy jej vystřídala jiná značka | foto: Laurenz Heymann/Unsplash

Výrobce oblíbených produktů, Apple, už není nejhodnotnější společností na světě. Vzhledem ke skutečnosti, že cena akcií Applu tento týden klesla o pět procent, je novou jedničkou ropná společnost Saudi Aramco.

Největší světová ropná společnost, Saudi Aramco, ve středu předstihla technologický koncern Apple na pozici nejhodnotnější společnosti světa. Zatímco cena akcií Saudi Aramco v posledních týdnech těžila z vysokých cen ropy, akcie Applu se dostaly pod rostoucí tlak kvůli zvyšujícím se úrokovým sazbám na kapitálovém trhu, omezeným dodávkám a obavám o další růst. Tuto středu se Apple propadl o pět procent na nejnižší úroveň od konce října loňského roku.

Kurz akcií Saudi Aramco na burze Tadawul v Rijádu vzrostla od poloviny března o víc než 17 %. Cena akcií Applu naopak od konce března ztratila více než 18 %. Vyhlídka na růst úrokových sazeb investory přiměla prodávat zejména akcie technologických firem.

Během dlouhé fáze "levných peněz" investoři stále více sázeli na rychle rostoucí technologické společnosti. Nyní se ale vzhledem k vysoké inflaci pravděpodobně rychle zvýší úrokové sazby, což by mohlo znamenat, že se nejen Apple, ale také Amazon, Microsoft a další technologické společnosti mohou projevit jako výrazně nadhodnocené.

Poprvé od roku 2020 Apple není firmou s nejvyšší hodnotou

applefall

Výrobce Apple v posledních měsících stále častěji trpí nedostatkem dodávek a obavami o další růst. Není v tom ale zdaleka jediný. S podobnými problémy se potýkají i mnohé další technologické firmy. | Zdroj: Michal Kubalczyk/Unsplash

Akcie společnosti Saudi Aramco, která vstoupila do veřejného obchodování na burze na konci roku 2019, nedávno dosáhly rekordní hodnoty. Tržní kapitalizace společnosti v současné době odpovídá bezmála 2,43 bilionům USD a překonává Apple o více než 10 miliard USD.

Po středeční ztrátě něco více než pěti procent má nyní Apple hodnotu 2,415 bilionů USD. Co se týče ropné společnosti Saudi Aramco, volně obchodovatelná je pouze jen malá část akcií. Naprostá většina je v rukou státu. Na začátku roku byl Apple ještě o více než 500 miliard USD hodnotnější než saúdskoarabský producent ropy. Tehdy měl hodnotu přibližně 3 biliony USD a stal se tak historicky první firmou, která dosáhla této hodnoty.

Očekává se, že americký Fed letos dále zvýší úrokové sazby o 1,5 procentního bodu. To v kombinaci s předpokládaným dalším pokračováním války na Ukrajině znamená, že velké technologické společnosti se pravděpodobně v dohledné době nevrátí ke své někdejší tržní síle. Uvedl to Tim Ghriskey, portfoliový stratég společnosti Ingalls & Snyder. Zmínil se o panickém prodeji řady technologických akcií a dalších vysoce ceněných společností.

Investoři pravděpodobně reinvestují takto uvolněné prostředky v neposlední řadě do akcií energetických společností, jejichž vyhlídky na růst jsou naopak růžové. "Společnosti, jako je Saudi Aramco, z této situace značně těží," dodal expert.

Zdroj: Financial Times

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení