Menu
CHIP Speedtest

Po bezpečnostních problémech: Google vylepšuje svůj virový skener pro Android

12.11.2019 06:05 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po bezpečnostních problémech: Google vylepšuje svůj virový skener pro Android

Díky službě Play Protect je ochrana Androidu přímo od Googlu už dlouho k dispozici. Její výsledky ale nejsou příliš přesvědčivé.

Google chce nyní čelit novým problémům a ochranu obchodu Play přepracovat. Malware na smartphonech je často podceňovaným problémem. Skutečnost, že mobilní telefony jsou vystaveny riziku, opakovaně ukazuje odhalení poměrně velkého množství aplikací, které jsou kontaminované malwarem a distribuovány prostřednictvím oficiálního obchodu Play. Google to má na zřeteli a pracuje s malwarovou ochranou Play Protect, ta ale zatím příliš dobře nefunguje.

V posledním testu antivirových programů, který realizoval Chip, skončil Google Play Protect s výsledným hodnocením "nedostatečný" na posledním místě. Google v této oblasti již delší dobu spolupracuje s partnery, jakými je např. Eset, ale spolupráce by měla být více intenzivní. Alianci s názvem App Defense Alliance rozšíří také Lookout a Zimperium. Jejím cílem je udělat z obchodu Google Play bezpečný obchod s aplikacemi.

eset-logo
Eset Mobile Security - Aplikace pro Android 5
„Eset Mobile Security“ poskytuje uživatelům systému Android ochranu v reálném čase proti malwaru, spamu a krádeži dat.

 

Rychlejší výměna vzorků

googleprotection1

Google propojuje skenovací nástroje svých partnerů se službou Play Protect.

Jak Google zmiňuje ve svém blogu, jedná se o platformu užší spolupráce proti malwarovým aplikacím, které se také nazývají potenciálně škodlivé aplikace (Potentially Harmful Applications – PHA). Dosavadním problémem bylo, že určitá forma spolupráce sice existovala, ale z velké části kontrola probíhala ručně. Podle Googlu je ale takový přístup zastaralý, Android dnes běží na více než 2,5 miliardách zařízení. Detekční systémy Google Play Protect budou propojeny se skenovacími nástroji uvedených partnerů. Jejich algoritmy používají k detekci škodlivých kódů v aplikacích mechanismus strojového učení a statickou i dynamickou heuristiku. Jde o to, že každý poskytovatel antivirových řešení používá vlastní technologii. Ty by se měly v rámci App Defense Alliance vzájemně doplňovat.

Play Protect by se mohl stát Windows Defenderem pro Android

Google došel k závěru, že služba Play Protect doposud nechrání dobře. Je dobré, že má snahu s tím něco udělat, přijatá opatření zní rozumně. Všichni uvedení partneři jsou v oblasti antivirových systémů významní hráči a se svými produkty pro boj proti mobilnímu malwaru jsou na špici. Díky použití různých skenovacích nástrojů se Google Play Protect pro systém Android může stát obdobou Defenderu ve Windows a poskytovat tak uživatelům silné bezpečnostní řešení bez dalších nutných nákladů.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení