Menu

Bezpečnostní hrozby objeveny u průmyslových strojů

12.02.2019 19:54 | Milan Loucký + Přidat komentář
Bezpečnostní hrozby objeveny u průmyslových strojů

Bezpečnostní hrozby objeveny u průmyslových strojů | foto: CHIP

Nový report popisující systémové chyby a nebezpečí v oblasti dálkového ovládání průmyslových strojů pomocí rádiových frekvencí zveřejnila společnost Trend Micro.

Autorem reportu s názvem A Security Analysis of Radio Remote Controllers for Industrial Applications je iniciativa Zero Day Initiative (ZDI) a popisuje proces, při kterém jsou hackeři schopni na dálku převzít kontrolu nad strojem nebo simulovat jeho poruchu.

Výzkum se zabývá bezpečností dálkově ovládaných jeřábů, vrtaček, hornických strojů a dalších běžných průmyslových strojů. Díky svému nedostatečnému zabezpečení, dlouhé životnosti, vysokým nákladům na výměnu a nepravidelným aktualizacím se tyto stroje stávají stále častějším terčem útoků.

„Náš report varuje majitele a operátory těchto těžkých průmyslových strojů před potenciálním nebezpečím,“ poznamenal Bill Malik, VP strategie infrastruktur u Trend Micro. „Díky testování slabin těchto strojů naši výzkumníci přišli na to, že tyto stroje, které se nejčastěji používají na stavbách, v továrnách a v transportním průmyslu, mohou být dálkově napadeny a ovládány hackery. Tento problém je klasickým příkladem toho, že se v kyber bezpečnosti začínají objevovat nové hrozby, mnohdy založené na starších způsobech útoků, které míří na spojení informačních a operačních technologií.“

Trend Micro odhalilo tři hlavní slabiny ovládání strojů pomocí rádiové frekvence: absence jakéhokoliv systému rolling code (měnící se kód), žádná nebo jen slabá forma šifrování a nedostatečná softwarová ochrana. Report Trend Micro detailně popisuje pět útoků na dálku i z blízké vzdálenosti, při kterých byly tyto slabiny zneužity. Pro tento konkrétní výzkum byl mimo jiné vyvinut i nástroj pro analýzu RF ovladačů s názvem RfQuack.

Mnoho operačních technologií v továrním nastavení čelí kyberútokům hlavně kvůli nově přidaným možnostem konektivity. Společnost Gartner uvádí: „IoT přístroje musí zůstat zabezpečené mnoho let, případně i dekád, zatímco způsoby útoků se vyvíjejí každým dnem. IoT zařízení jsou také stále častějším terčem útoků. Kvůli tomu se jedná o trochu odlišnou situaci než v případě tradičních IT infrastruktur. Přední společnosti v oblasti bezpečnosti a risk managementu proto musí identifikovat klíčové průmyslové systémy a zaměřit se na jejich okamžitou ochranu.“

Společnost Trend Micro doporučuje organizacím, které jsou riziku vystaveny, okamžitou implementaci softwarových a firmwarových záplat. Kromě toho je také zásadní, aby organizace budovaly standardizované protokoly jako prevenci před útoky.

 

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení