Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Boj konkurentů WhatsAppu: zakladatel Signalu kritizuje Telegram

Jiří Palyza 30.12.2021

Zakladatel Signalu, Moxie Marlinspike, je velmi kritický vůči konkurenčnímu Telegramu. Podle jeho vyjádření je tato alternativa WhatsAppu "nejhorší volbou" pro uživatele smartphonů z hlediska ochrany soukromí a shromažďování dat.

"Telegram ukládá všechny vaše kontakty, skupiny, média a všechny zprávy, které jste kdy poslali nebo přijali, a to v prostém textu na svých vlastních serverech." Kritika, kterou zakladatel oblíbené alternativy WhatsAppu zveřejňuje na adresu Telegramu, je tvrdá. Aplikace, kterou si uživatelé instalovali do svých chytrých telefonů, je podle jeho mínění vstupní branou informačního toku do serverů, kde jsou data ukládána. Téměř vše, co vidí uživatel v aplikaci, je tedy viditelné i pro operátory dohlížející na provoz platformy Telegram.

"Telegram má mnoho skvělých funkcí, ale z hlediska soukromí a shromažďování dat neexistuje horší volba." To je úvodní řádek kritiky jedné z nejoblíbenějších alternativ WhatsAppu od zakladatele společnosti Signal, Moxie Marlinspika. "Přijde mi úžasné, že i po takové době se téměř ve všech médiích o Telegramu mluví stále jako o 'šifrovaném komunikátoru', říká. Telegram není podle jeho názoru z hlediska šifrování lepší, než Facebook Messenger.

Konkurence WhatsAppu: je koncové šifrování Telegramu skutečně 'pochybné'?

telegram

Telegram: zakladatel společnosti Signal ostře kritizuje alternativu WhatsAppu. | Zdroj: William Hook/Unsplash

Tajné chaty na Telegramu jsou skutečně vybaveny koncovým šifrováním. Podle kritiky zakladatele Signalu ale Telegram používá bezpečnostní protokol pochybné kvality. Skutečnost, že šifrování mezi dvěma koncovými body není aktivováno od samotného počátku a že Telegram předstírá před svými uživateli opak, je důvodem k obavám. Pokud jde o bezpečnou komunikaci, je podle šéfa Signalu lepší i Facebook Messenger. Důvodem je podle něj skutečnost, že Meta používá lepší protokol koncového šifrování a nabízí více funkcí v šifrovaném režimu.

Ti, kdo Telegramu důvěřují, by službě měli i nadále umožnit přístup ke všem svým datům, zprávám, obrázkům, kontaktům a skupinám, zní závěr zakladatele Signalu. Smyslem šifrovaného messengeru by ale mělo být to, že uživatelé by neměli věřit nikomu jinému než osobě, se kterou komunikují.

twitter(1)

| Zdroj: Twitter/Moxie Marlinspike (@moxie)

 

Telegram není kritice vystaven poprvé

Mnohým by se mohlo zdát logické, že zakladatel a šéf jednoho z komunikátorů se bude navážet do druhého. Není to ale poprvé, co byl Telegram kritizován. Nedávno se služba dostala doslova do křížové palby.

Pro některé autority totiž Telegram není čistě komunikační službou, jakými jsou například WhatsApp nebo Signal. Jde spíš o sociální síť. A stejně jako Facebook by i Telegram měl dodržovat podmínky provozování sociálně síťové platformy, což zahrnuje i jednoduchý způsob, jak nahlašovat podezření na páchání trestné činnosti anebo šíření závadného obsahu. A to Telegram zatím neumožňuje.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud