Menu

Týká se to téměř všech výrobků: s nedostatkem se nyní potýká i Apple

01.11.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Týká se to téměř všech výrobků: s nedostatkem se nyní potýká i Apple

Týká se to téměř všech výrobků: s nedostatkem se nyní potýká i Apple | foto: Andrea De Santis/Unsplash

Apple doposud prošel celosvětovým nedostatkem čipů bez jakýchkoli komplikací, ale to nyní skončilo. Za poslední čtvrtletí společnost odhaduje ztráty na šest miliard dolarů a v aktuálním čtvrtletí to bude pravděpodobně ještě více. Přesto má Apple mnohamiliardové zisky.

Celosvětový nedostatek čipů dostihl i Apple. Navzdory výraznému růstu společnosti v hospodářských ukazatelích nesplnila ani optimističtější prognózy odborníků. Podle šéfa společnosti, Tima Cooka, nedostatky v dodavatelském řetězci a výpadky ve výrobě v důsledku koronavirových omezení snížily tržby společnosti o šest miliard USD.

V probíhajícím čtvrtletí bude negativní vliv ještě vyšší, varoval ve čtvrtek minulý týden finanční ředitel společnosti, Luca Maestri. Apple nicméně očekává opětovný růst v důležitém vánočním čtvrtletí. Vzhledem k problémům s čipy se nižší prodej očekává pouze u iPadu.

Úzkým hrdlem pro Apple je nedostatek čipů: týká se to téměř všech produktů

applelack

Ani Apple není imunní vůči logistickým problémům, které trápí mnoho společností. | Zdroj: Torsten Dettlaff/Pexels

Cook přiznal, že "se to týká v podstatě všech našich produktů". Ani Apple není imunní vůči logistickým problémům, které trápí mnoho společností, i když je dokáže zvládnout pomocí peněz. "Zaznamenáváme výrazný nárůst nákladů na dopravu," řekl Cook.

V posledním čtvrtletí zvýšila společnost Apple svůj obrat meziročně o 29 % na přibližně 83,4 miliardy dolarů. Analytici ale očekávali zhruba o 1,5 miliardy dolarů více. Tržby z prodeje iPhonů vzrostly o 47 % na 38,9 miliardy dolarů. Trh však očekával ještě lepší výsledek, a to 41,6 miliardy dolarů. Cena akcií v pátek před zahájením obchodování klesla o tři procenta.

Podle odhadů analytické společnosti Canalys zvýšila společnost Apple prodej iPhonů o 14 % na 49,2 milionu zařízení, čímž opětovně získala druhé místo na trhu chytrých telefonů, kde vystřídala čínského výrobce Xiaomi. U vedoucího Samsungu odborníci odhadují pokles o 13 procent na 69,4 milionu prodaných zařízení.

Apple zaznamenal zisky ve všech produktových řadách

V uplynulém čtvrtletí se Applu podařilo dosáhnout růstu ve všech produktových řadách, i když ne ve všech výrazně. Například obrat s počítači Mac se zvýšil o 1,6 % na přibližně 9,18 miliardy dolarů. Bylo to však už páté čtvrtletí v řadě, kdy Mac dosáhl nejlepších výsledků. Tržby z iPadu vzrostly o dobrých 21 % na 8,25 miliardy dolarů. Skutečnost, že přibližně každý druhý kupující si poprvé koupil Mac nebo iPad, Apple považuje za dobré znamení.

Obchody se službami, jako je Apple Music a úložiště iCloud, vzrostly o dobrou čtvrtinu na 18,28 miliardy dolarů. Apple brzy rozšíří svou nabídku předplatného o tréninkovou službu Fitness+. Na konci čtvrtletí měla společnost Apple celkem 745 milionů zákazníků s předplatným, což je o 160 milionů více než před rokem.

Čistý zisk koncernu za čtvrté fiskální čtvrtletí, končící v září, vzrostl o 62 % na 20,5 miliardy dolarů. Apple má nyní rezervy ve výši 191 miliard dolarů, kterými může kompenzovat dluhy ve výši 125 miliard dolarů.

Poptávka po produktech Apple je zatím "velmi silná"

Vztaženo na celý obchodní rok dosáhla společnost Apple poprvé průměrného obratu přes jednu miliardu dolarů denně. S tržbami ve výši 365,8 miliardy USD se jednalo o nárůst o 33 procent. Výsledkem byl roční zisk ve výši 94,7 miliardy dolarů – po 57,4 miliardách v předchozím finančním roce.

Ztráty ve výrobě, způsobené výpadky kvůli lockdownu, se už z velké části podařilo vyřešit, zdůraznil Cook. Nedostatek čipů je nyní téměř jediným problémem. Poptávka po produktech Apple je přitom "velmi silná". Vánoční čtvrtletí s novým iPhonem je pro Apple tradičně nejlukrativnější.

Nedostatek čipů nyní zasahuje celý technologický průmysl. Pravidelná práce a studium z domova v průběhu pandemie zvýšily poptávku po počítačích a další elektronice. Jedním z důsledků je, že některých typů čipů a dalších dílů už není dostatečná kapacita. Obzvláště těžce byl zasažen automobilový průmysl – různí výrobci museli opakovaně zastavovat výrobu. Apple má tradičně dobře organizovaný dodavatelský řetězec a krizi s čipy doposud zvládá bez výraznějších problémů.

Zdroj: tisková zpráva "Apple Reports Fourth Quarter Results", apple.com/newsroom

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení