Menu

Upustí Apple v budoucnu od písmene "i" v názvech svých produktů?

04.10.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Upustí Apple v budoucnu od písmene "i" v názvech svých produktů?

Upustí Apple v budoucnu od písmene "i" v názvech svých produktů? | foto: Pexels

Písmeno "i" v názvu mnoha produktů Apple je pravděpodobně jednou z nejznámějších ochranných známek vůbec. Přesto se může stát, že se technologický gigant u nových produktových řad bez něj do budoucna obejde.

Nejpozději od poloviny roku 2000 o něm slyšel téměř každý: charakteristické písmeno "i" na začátku názvu produktů Apple. Vše začalo v roce 1998 počítačem iMac. Následovaly produkty jako iPod, iPhone a iPad.

Se stále rostoucí oblibou těchto produktů se však objevil i problém. Mnoho názvů s písmenem "i" na začátku už bylo registrováno jinými společnostmi. Buď sami uvedli na trh produkty s tímto pojmenováním, nebo doufali, že od nich Apple práva na název za velké peníze odkoupí.

Práva na pojmenování: Apple už musel zaplatit za označení "i" spoustu peněz

iapple

V budoucnu se už pravděpodobně žádné nové produkty Apple s písmenem "i" na začátku názvu neobjeví. | Zdroj: Laurenz Heymann/Unsplash

Aby Apple mohl používat například název iPad, musel zaplatit 60 milionů dolarů čínské společnosti ProView. Společnost už nebyla podobně úspěšná s televizorem iTV, který byl představen v roce 2006. Práva na název vlastní stejnojmenná britská televizní společnost. A právě ta u soudu dostala za pravdu a Apple musel televizor přejmenovat na Apple TV.

Největším extrémem je název "iWatch". Práva na název pro regiony USA, EU a Čínu vlastní různé společnosti. Jak uvádí zpravodajský server Techbook, nákup práv na název hodinek pro všechny tyto trhy by přišel na miliardy. Své chytré hodinky Apple nakonec pojmenoval Apple Watch.

Společnost Apple si chtěla zajistit výhradní práva na označení "i"

Už v roce 2010 Apple chtěl tento problém vyřešit tím, že se pokusil získat práva na předponu "i". To však bylo u soudu zamítnuto. Důvodem bylo, že nikdo nemůže držet práva na jediné písmeno.

Od té doby je písmeno "i" na většině nových produktů Apple vynecháno a místo něj se před něj vkládá název společnosti. Příkladem jsou Apple AirPods, Apple Music, Apple TV+ a Apple Arcade. Proto se zdá nepravděpodobné, že by se písmeno "i" do nových produktů Apple ještě vrátilo.

Zdroj:

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení