Menu

České Radiokomunikace rozšiřují pokrytí sítě LoRA pro internet věcí

16.12.2016 11:53 | Pavel Trousil + Přidat komentář
České Radiokomunikace rozšiřují pokrytí sítě LoRA pro internet věcí

České Radiokomunikace rozšiřují pokrytí sítě LoRA pro internet věcí | foto: CHIP

České Radiokomunikace rozšiřují síť pro internet věcí. Aktuálně pokrývá síť LoRa krajská města a nově přibývá pokrytí na úrovni okresů. CRA plánují do rozvoje v této oblasti investovat v průběhu roku 2017 desítky milionů korun. 

CRA před rokem spustily testovací a pilotní provoz sítě LoRa a od 1. dubna 2016 je LoRa dostupná ve všech krajských městech. V rámci pilotního provozu se u technologie LoRa prokázala vysoká kvalita dosahu – jak ve venkovním, tak vnitřním prostředí, dále nízká spotřeba energie a nízké provozní náklady.

z162124-cra-technologie-lora-schema1-1-nahled

Kromě nízké energetické náročnosti má naše technologie také výhody v podobě obousměrné komunikace, možností řízení a změny parametrů IoT zařízení na dálku a zasílání až několik set zpráv denně. Navíc technologie je napojená na IoT Cloud, což umožňuje efektivní monitoring a správu všech zákaznických zařízení a to vše v zabezpečené infrastruktuře CRA,“ dodává Ján Jacina, business development manager pro IoT.

Výhody a potenciál, který internet věcí a samotná síť LoRa přináší, si CRA vyzkoušely i v rámci svých akcí zaměřených na praktické využití  IoT – v soutěži Czech IoT Summer Jam 2016 a v hardwarově zaměřených akcích CRA IoT Hackathon. Úkolem bylo vytvoření prototypů aplikace a zařízení/sensoru, které využívaly data přenášená pomocí technologie LoRa. Vítězný projekt soutěže Czech IoT Summer Jam 2016 – LoRaWAN  GEO Tracker od Jana Stejskala - se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM. Uspěl také projekt společnosti Railsformers, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing, a Hluková mapa společnosti OKsystem – projekt na sledování hlukové zátěže. V CRA IoT Hackathonech byly také úspěšné projekty využívající GPS moduly, dále projekty pro sledování parametrů ovzduší nebo kvalitu prostředí v kancelářích a zasedacích místnostech a zaujaly i projekty zabývající se prostředím včelstev.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení