Tip: Jak je váš počítač výkonný?
S pomocí nástrojů, vestavěných ve Windows 10 a 11, můžete snadno zjistit výkon klíčových…
ČTÚ vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3,7 GHz | foto: CHIP
Český telekomunikační úřad dnes vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3600 – 3800 MHz pro vysokorychlostní datové sítě. Do dražby jde 5 bloků, každý o velikosti 40 MHz.
Podmínky aukce podle ČTÚ otevírají prostor případnému novému zájemci o poskytování vysokorychlostního internetu, když pro nového operátora vyhrazují pásmo o dvojnásobné šíři než pro stávající poskytovatele.
„Jedním z cílů aukce je podpořit hospodářskou soutěž v elektronických komunikacích, a to na velkoobchodní i maloobchodní úrovni, z čehož budou profitovat i koncoví uživatelé,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Vydražené kmitočty budou technologicky neutrální, což znamená, že volba technologie pro kmitočtový příděl, udělený na 15 let, závisí zcela na rozhodnutí operátora.
Podmínky aukce garantují, že vydražené příděly budou efektivně využity. Operátoři své sítě musejí spustit do dvou let. Do pěti let pak budou muset pokrýt alespoň 40 % malých, resp. 45 % středně velkých obcí (do 10 tisíc obyvatel). Vyvolávací cena každého z dražených bloků byla na základě analýzy (cenového benchmarku) dosažených cen ve srovnatelných aukcích v evropských zemích stanovena na 29 milionů korun.
Přihlášky do výběrového řízení, jehož kompletní podmínky jsou zveřejněny na webu ČTÚ a v Telekomunikačním věstníku, je možné posílat do 9. května 2017. O den později budou došlé obálky za účasti notáře a členů výběrové komise otevřeny.
S pomocí nástrojů, vestavěných ve Windows 10 a 11, můžete snadno zjistit výkon klíčových…
Webová stránka CalcMaps rozšiřuje tradiční Mapy Google o několik užitečných on-line nástrojů,…
Od vydání systému Windows 10 mohou aplikace generovat vyskakovací oznámení, která uživatele…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…
Chatbot Bing od Microsoftu využívá naplno technologie OpenAI a nyní umožňuje i vytvářet…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Tuhle otázku si vědci, literáti i filozofové kladou už od prvních úvah a pokusů s umělou…