Menu
CHIP Speedtest

Ebay, PayPal, Visa, Mastercard: nyní i Vodafone odmítá Facebook Libru

23.01.2020 10:10 | Jiří Palyza
Ebay, PayPal, Visa, Mastercard: nyní i Vodafone odmítá Facebook Libru

Elektronická měna Facebook Libra byla spuštěna v říjnu 2019 s velkými ambicemi. Nyní se zdá, že digitální měně dochází dech a opouštějí ji partneři.

Poté, co se k projektu obrátili zády provozovatelé finančních a obchodních platforem, projekt nyní opouští i Vodafone. Telekomunikační gigant chce odstoupit z projektu digitální měny Libra, vyvíjené Facebookem, a místo toho se více zaměřit na systém převodu financí s názvem M-Pesa. To zaznělo ve středu z úst mluvčího společnosti. M-Pesa, spoluvlastněná Vodafone, je zvlášť silná v Africe. Současně ale zaznělo, že pozdější obnova spolupráce není vyloučena.

Asociace Libra , která digitální měnu řídí, vznikla v říjnu. Už předtím opustili okruh zúčastněných partnerů globální poskytovatelé finančních služeb, ke kterým patří Mastercard, Visa a Paypal, dále obchodní platforma eBay a známý zprostředkovatel ubytovacích služeb Booking Holdings. Na palubě ale stále zůstávají jiné dobře známé společnosti, jako např. lídr v oblasti hudebního streamingu, Spotify, společnosti Uber a Lyft.

Facebook Libra: uvedení elektronické měny se setkává s odporem bank a politiků

libravodafone1

Po společnostech eBay, Mastercard a dalších nyní od projektu odstoupil i Vodafone.

Spotřebitelům Facebook plánuje zpřístupnit Libru příští rok; alespoň podle předchozích oznámení. Očekává, že digitální měna bude používána především pro přeshraniční převody. Tento nápad se ale setkává s tvrdou opozicí politiků a centrálních bank.

Z hlediska zajištění měny, jde o dva opěrné pilíře: soubor stabilních měn a vládních dluhopisů. Facebook odmítá obavy, že by digitální měna mohla zasahovat do suverenit centrálních bank.

Přečtěte si také: Paypal, eBay, Visa a Mastercard do toho nejdou


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení